უმე-ს შესახებ პუბლიკაციების 82%-ში გამოყენებულია მტრობის ენა - კვლევა
უკრაინის მასმედიაში უმე-ის შესახებ პუბლიკაციების 82%-ზე მეტს აღენიშნებოდა მტრული ენისა და ჟურნალისტური სტანდარტების დარღვევის ნიშნები. მასობრივი ინფორმაციის ინსტიტუტის ანალიტიკოსები ამ დასკვნამდე მივიდნენ ქვეყნის უმსხვილესი ონლაინ გამოცემების მონიტორინგის შემდეგ.
მათ აღნიშნეს, რომ მონიტორინგი განხორციელდა 2023 წლის 1-დან 5 აპრილამდე, როდესაც უკრაინული მედიის მთავარი დღის წესრიგი იყო უმე და კიევ-პეჩორის ლავრაში არსებული ვითარება.
ანალიტიკოსებმა შეამოწმეს უკრაინის მედიის 548 საინფორმაციო გადაცემა, «Цензор», РБК-Украина, ТСН, «24 канал», «Корреспондент», НВ, «Фокус», УНИАН, «Гордон», «Главком», «Обозреватель», «Эспрессо», «Телеграф» и «Лига»
ექსპერტების აზრით, 15 ნიუსრუმიდან მხოლოდ 5 იცავდა ჟურნალისტური ეთიკის კოდექსს და სტანდარტებს, რომლებიც აშუქებდნენ სენსიტიურ ინფორმაციას უმე-ის შესახებ. მათ შორის: "გორდონი", "კორესპონდენტი", "ლიგა", "უკრაინსკაია პრავდა", "ცენზორი".
კვლევის მიხედვით, უკრაინული მასმედია „მიმართავს დამგმობელ, ემოციურ სათაურებს თვით მორწმუნეებთან მიმართებაში და არა მხოლოდ უმე-ის ლიდერებთან მიმართებაში“.
ანალიტიკოსებმა ასევე აღნიშნეს, რომ უმე-თან დაკავშირებული მასალების უმეტესობა გამოქვეყნდა კიევ-პეჩორის ლავრის ვიკარის მიტროპოლიტ პავლეს შესახებ: "მიტროპოლიტ პავლეს შესახებ მასალებში ჟურნალისტები ასევე მიმართავდნენ ემოციურ ლექსიკას, სიძულვილის ენას და ზოგჯერ მანიპულირებას".