წინამძღვარი - "მე-5 არხს": თქვენ უკრაინის სახელმწიფოს მტრები ხართ
უმე-ის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ განაცხადა, რომ მე-5 არხი უკრაინის სახელმწიფოს ინტერესებისთვის არ მუშაობს, პირიქით, უკრაინის მტერია. ამის შესახებ მან ჟურნალისტთან საუბრისას განაცხადა, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
„თქვენთან შეკითხვა მაქვს: რატომ არ მუშაობთ სახელმწიფოსტვის? თქვენ ხართ უკრაინის სახელმწიფოს მტრები“, - განაცხადა მისმა უნეტარესმა.
უმე-ის მორწმუნეების დგომა კიევ-პეჩორის ლავრასთან 3 კვირაზე მეტია გრძელდება - 2023 წლის 29 მარტიდან. ეკლესიის მრევლი იცავს მონასტერს, მიუხედავად მეუ-ს აქტივისტებისა და მხარდამჭერების პროვოკაციებისა.