კულტურის სამინისტრო: უმე-ის შემდეგ ქვემო ლავრაში ხელნაკეთ ნივთებს მოათავსებენ
კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ One News-ის ტელემარეთონის ეთერში განაცხადა, რომ კულტურის სამინისტრო აპირებს ქვემო ლავრაში განათავსოს ხალხური ხელოვნების ნიმუშები, ასევე სამხედროების რეაბილიტაციის სტრუქტურები, იუწყება Ukrinform.
ტკაჩენკოს თქმით, „ჩვენი ცხოვრება იქ უნდა გაგრძელდეს“. მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ მისი სტრუქტურა სწავლობს „საკითხს, თუ როგორ არსებობდა სხვადასხვა დროს ლავრაში სხვადასხვა ქრისტიანული ეკლესიის წარმოდგენები“.
„ვფიქრობ, იმის ფონზე, რაც ჩვენ ვნახეთ, თუ როგორ მართავდნენ, ასე ვთქვათ, უმე-მს-ის წარმომადგენლები ზოგიერთ ობიექტს, იუნესკოს მიერ შეტანილი უკრაინის კულტურული მემკვიდრეობის მარგალიტის საკითხი განიხილება საზოგადოებასთან. განაცხადა ოფიციალურმა პირმა.
შეგახსენებთ, რომ ადრე ა.ტკაჩენკომ გამოაქვეყნა კიევ-პეჩორის ლავრის ნაკრძალის 112-ე კორპუსის ფოტოები ხანძრის შემდეგ და თქვა, რომ ის ასეთ მდგომარეობამდე მიიყვანა იგი უმე-მ, რომელსაც შენობა, სავარაუდოდ, რამდენიმე ათეული წლის წინ გადაეცა. მოგვიანებით, კულტურის სამინისტრომ მათი მინისტრის სიტყვები უარყო.