დაწყებულია მმე-ისა და ოჰრიდის საეპისკოპოსოს გაერთიანების პროცესი
2023 წლის 25 აპრილს გაიმართა მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომა, რომლის შედეგადაც გამოცხადდა, რომ დაიწყო გაერთიანება ოჰრიდის მართლმადიდებელ ეპარქიასთან. ამის შესახებ პორტალი «Тельма» იტყობინება.
ასევე, სინოდმა მიიღო მთელი რიგი გადაწყვეტილებები, რომლებიც დაკავშირებულია არსებული ეპარქიების დაყოფასთან, მაგრამ ისინი გამოცხადდება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც საჭირო იქნება სერბეთის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან შეთანხმება.
„გადაწყვეტილებები მიღებულ იქნა ერთხმად, გამონაკლისის გარეშე და დღეს დაიწყო მართლმადიდებლური ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსის მაკედონიის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ინტეგრაციის პროცესი“, - განაცხადა დებარსკო-კიჩევსკის მიტროპოლიტმა ტიმოთემ.
ასევე, იერარქმა დასძინა, რომ ოჰრიდის საეპისკოპოსოს მმე-ის სტრუქტურაში სრული ინტეგრაციის შესახებ საუბარი შესაძლებელი იქნება სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს სხდომის შემდეგ, რომელიც დაგეგმილია 14 ან 15 მაისს.
შეგახსენებთ, რომ მაკედონიურ და სერბულ ეკლესიებს შორის განხეთქილება 2022 წლის მაისში განიკურნა.
სკოპიეში წმინდა მართლმადიდებლური ეკლესიისა და სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პირველი ერთობლივი ლიტურგიის შემდეგ, პატრიარქმა პორფირიმ მაკედონიის ეკლესიას ავტოკეფალია მიანიჭა.
2022 წლის სექტემბერში მაკედონიის ეკლესიამ გამოაცხადა მზადყოფნა ოჰრიდის საეპისკოპოსოსთან მოლაპარაკებებისთვის.