პუტინი, კოლომოლსკი და უკრაინის სხვა „ჯვარცმელები“ ლავრასთან მოიყვანეს
2023 წლის 26 აპრილს აქტივისტებმა მოიტანეს და დაამონტაჟეს ორი სამმეტრიანი ვერტიკალური ბანერი ქვედა ლავრის შესასვლელთან: უკრაინის „ჯვარმცმელებით“ და გმირებით.
"მტრების" დაფაზე არის ჯვარი წარწერით: "ისინი ჯვარს აცვამენ უკრაინას", ასევე 2 ათეული პოლიტიკოსი, ბიზნესმენი და სასულიერო პირი პუტინის მეთაურობით. უფრო მეტიც, ავტორებმა უკრაინის "ჯვარმცმელებს" მიაკუთვნეს უმე-ის წინამძღვარი, მიტროპოლიტი პაველი, იგორ კოლომოისკი, დიმიტრი გორდონი, ვიქტორია კოხანოვსკაია, ვასილი ლომაჩენკო, ოლექსი არესტოვიჩი და სხვები.
"გმირულ" დაფაზე წარწერით "ქრისტე აღსდგა - აღსდგება უკრაინაც", ვოლოდიმირ ზელენსკი კონსტიტუციით დგას ცენტრში, მას სვიატოსლავ შევჩუკი და სერგეი დუმენკო უდგანან გვერდით. ზემოთ - ნატოს ხელმძღვანელი იენს სტოლტენბერგი, რადიკალი ევგენი კარასი, ჟურნალისტი იანინა სოკოლოვა, პოლონეთის პრეზიდენტი ანდრეი დუდა, ლიტვის ყოფილი პრეზიდენტი დალია გრიბაუსკაიტე, კანადის პრემიერ მინისტრი ჯასტინ ტრუდო, ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ მინისტრი ბორის ჯონსონი, მსახიობი შონ პენი და სხვები.
მეხუთე არხთან ინტერვიუში აქციის ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა განაცხადა, რომ დაფების დაყენებით ავტორებს „სურდათ დაეცვათ თავიანთი იდენტობა და ჩვენ ვიცავთ მას“. მისი თქმით, „ჩვენს შორის არის ეკლესია, რომელიც შთააგონებს იქიდან გადმოსულებს. ჩვენ გვინდა ვაჩვენოთ ეს ბანერები, რათა ყველამ გადაწყვიტოს, ვის მხარეს დგას“.