ლავრის მმართველმა მის მიმართ დაწესებული სანქციები სასამართლოში გაასაჩივრა
კიევ-პეჩორის ლავრის ნაცვალმა, მიტროპოლიტმა პავლემ, სარჩელი შეიტანა ადმინისტრაციულ საკასაციო სასამართლოში, რომელიც შედის უზენაესი სასამართლოს შემადგენლობაში, პრეზიდენტის ორი ბრძანებულების, პერსონალური სანქციების უკანონოდ აღიარებისა და გაუქმების შესახებ. ამ ინფორმაციას უკრაინის პორტალი «Судова влада України» ავრცელებს.
ეპისკოპოსმა 2022 წლის 1 დეკემბრის №820/2022 და 2023 წლის 24 იანვრის No43/2023 ბრძანებულებები გაასაჩივრა, რომლითაც სახელმწიფოს მეთაურმა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს სანქციები მოქმედებაში მოიყვანა, შემდეგ კი გააფართოვა შეზღუდვების სია ეპისკოპოს პავლესა და უმე-ის 9 სხვა სასულიერო პირზე.
ლავრის გუბერნატორმა მის მიმართ სანქციები გაასაჩივრა ფოტო 1
სანქციები, კერძოდ, ითვალისწინებს აქტივების ბლოკირებას, სავაჭრო ოპერაციების შეზღუდვას, რესურსების ტრანზიტის შეზღუდვას, ნაწილობრივ ან სრულ შეწყვეტას, უკრაინის ტერიტორიის გავლით ფრენებს და ტრანსპორტირებას, უკრაინიდან კაპიტალის გაყვანის აკრძალვას. კულტურული გაცვლების შეწყვეტა, სამეცნიერო თანამშრომლობა, საგანმანათლებლო კონტაქტები უცხო სახელმწიფოებთან და იურიდიულ სახეებთან და ა.შ.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტი პავლე იმყოფება სადღეღამისო შინაპატიმრობაში - მას ბრალად ედება რუსული აგრესიის გამართლება და რელიგიური სიძულვილის გაღვივება.