მეუ-ში არ ეთანხმებიან, რომ მხოლოდ ღმერთი შეიძლება განდიდდეს
,,მღვდელი'' რომან გრიშჩუკი. ფოტო: скриншот Фейсбук-страницы Грищука
მეუ-ს "მღვდელი" რომან გრიშჩუკი არ ეთანხმება იმ აზრს, რომ ქრისტიანი მხოლოდ ღმერთს უნდა ადიდებდეს. ამის შესახებ მან ქადაგების დროს განაცხადა, რომლის ფრაგმენტი ფეისბუქზე უმე-ის მრევლმა ნადია რუსინმა გამოაქვეყნა.
„ის (უმე-ის მრევლი, – რედ.) ნერვიულობს და კანკალებს, როცა ეუბნები „დიდება უკრაინას“, – ამბობს გრიშჩუკი. - როგორც კი ეტყვი, აკანკალებს, რადგან ფიქრობს "დიდება მხოლოდ ღმერთს ეკუთვნის".
"Რას მელაპარაკები?" - ირონიულად პასუხობს გრიშჩუკი თავის წარმოსახვით მოწინააღმდეგეს.
ნადია რუსინმა დაწერა, რომ გრიშჩუკის სიტყვებიდან "ჩვენთვის ნათელია, რომ, სამწუხაროდ, ბიბლია არ არის აქტუალური მეუ-სთვის და ღმერთი აპრიორი ზედმეტია მათ სტრუქტურაში, რადგან მათ მის ადგილას ბანდერა და სხვა პოლიტიკური ფიგურები დააყენეს".
მისი თქმით, „გრიშჩუკისა და მისნაირი სხვათა ქადაგებები არის ექსკლუზიურად პოლიტიკური ლოზუნგების ნაკრები და რელიგიური უთანხმოების წაქეზება. ამბობენ, რომ მეუ-ს მხარდამჭერებსაც კი არ სურთ ამ ამხანაგის მოსმენა და მის გვერდით ყოფნას ერიდებიან“.
გრიშჩუკმა კომენტარებში ავტორს შესჩივლა, რომ მისი სიტყვები კონტექსტიდან იყო ამოღებული. ამ კონტექსტში, გრიშჩუკი აცხადებს, რომ უმე-ის მორწმუნეებს, სავარაუდოდ, არ ახსოვთ, რომ ისინი უკრაინელები არიან, მაგრამ მხარს უჭერენ აგრესორს რუსეთის ფედერაციას.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს „მოძღვარმა“ კიევ-პეჩორის ლავრის ბერებს „არაადამიანები და დამპალი მოსკოველები“ უწოდა.