ერთი უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში იბრძვის, მეორე ტაძარს არბევს: რომელია პატრიოტი?
სანამ უმე-ის მღვდელი უშძ-შია მობილიზებული, მის მშობლიურ ეკლესიას მეუ-ს "პატრიოტები" აოხრებენ. ფოტო: СПЖ
2023 წლის 10 მაისს უმე-ის მღვდელმა გიორგი ზარაფუტდინოვმა გამოაქვეყნა შეტყობინება ფეისბუქზე, სადაც მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას პატივი სცენ უმე-ის მორწმუნეების უფლებებს და უფრო კონკრეტულად, საკუთარი თემის უფლებებს ლუცკის რაიონის სოფელ ბოროჩში, ვოლინის რეგიონში, და მრევლი დარჩეს იმ ეკლესიაში, რომელსაც ისინი ჭეშმარიტად მიიჩნევენ. სიტუაციის აბსურდულობა იმაში მდგომარეობს, რომ სანამ მეუ აპირებს ბოროჩიჩის ტაძრის ხელში ჩაგდებას (ყველაფერს თავის სახელი დავარქვათ) , მისი წინამძღვარი მობილიზებულია ფრონტზე, სადაც იცავს სამშობლოს.
მღვდლის მოთხოვნა ასეთია: „მე, უკრაინის შეიარაღებული ძალების მებრძოლი, ვთხოვ საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას, უზრუნველყონ ჩემი, ჩემი ოჯახის და უმე-ს  წმინდა ელიას ტაძრის მრევლის უფლებები სოფელ ბოროჩიჩში. ნუ შეურაცხყოფთ ჩემი თავისუფალი ქვეყნის ღირსებას. ნუ წაახალისებთ რელიგიურ დაპირისპირებებს: ჩვენ ყველანი უკრაინის მომხრე ვართ. უკრაინის მოქალაქეებს რწმენით ნუ დაყოფთ, ნუ იტყვით რომ ზოგი კარგი და ზოგი ცუდი უკრაინელია, რადგან უმე-ს წევრია. მე მაქვს პატივი, ძვირფასო სახელმწიფო მოღვაწეებო. ქრისტე აღდგა, ძვირფასო ძმებო და დებო.
თუ გავაანალიზებთ უმე-ის მტრების პრეტენზიებს, მაშინ რამდენიმე პუნქტის გამოყოფა შეგვიძლია.
1. ერთგულება „რუსული სამყაროს“ მიმართ. მაგრამ მამა გიორგი საუბრობს რუსეთზე, როგორც სახელმწიფოზე "რაშისტული ტოტალიტარული ტყუილისა და ადამიანის თავისუფლების მოძულეზე...".
2. არაპატრიოტობის საყვედურები. ამ შემთხვევაში, ეს ზოგადად სასაცილოა, რადგან მამა გიორგი უკრაინის შეიარაღებული ძალების 24-ე ცალკეული მექანიზებული ბრიგადის შემადგენლობაში უკრაინისთვის იბრძვის. მიუხედავად იმისა, რომ მას ჰქონდა სამართლებრივი მიზეზები, რომ არ წასულიყო ომში. „სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის ოფისში დარეკვის დღიდან, მე ვარ უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცი. არ ვიმალები ლოზუნგებისა და მრავალი ფაქტორის მიღმა, თუმცა 100%-ით მქონდა ყველაფერი ამისთვის“, წერს მამა გიორგი. რა შეიძლება იყოს იმაზე მეტად პატრიოტული, ვიდრე სამშობლოსთვის ბრძოლა, სიცოცხლის რისკის ფასად?
როგორც ხედავთ, ამ შემთხვევაში არც ერთი საყვედური არ მუშაობს. მაშინ რის საფუძველზე ემზადებიან მეუ-ს მომხრეები ტაძრის წასაღებად მამა გიორგისა და მისი საეკლესიო საზოგადოებისთვის?
მოვიყვანოთ ფეისბუქის პუბლიკაცია, რომელიც შეიცავს მასალების მხოლოდ ნაწილს ფრონტზე უმე-ს მღვდლების ვაჟების გარდაცვალების შესახებ.
რიტორიკული კითხვა: უმე-ის მღვდლები რომ ყოფილიყვნენ „რუსული სამყაროსთვის“, რუსეთის ფედერაციიდან „განმათავისუფლებლებს“ რომ ელოდებოდნენ, უკრაინა რომ არ უყვარდეთ, შესწირავენ თუ არა თავიანთ შვილებს, რათა უკრაინა იყოს თავისუფალი და დამოუკიდებელი? და რა შეიძლება იყოს ამ მსხვერპლზე უფრო პატრიოტული?
მეუ-ს მხარდამჭერებს მოსწონთ უმე-ის მღვდლებს "მოსკოვის მღვდლები" უწოდონ, მაგრამ "მოსკოვის მღვდლები" არ აგზავნიან თავიანთ შვილებს უკრაინისთვის საომრად?
იქნებ ვინმემ თქვას, რომ ამბობენ, ეს განსაკუთრებული შემთხვევებია და უმეტესწილად, უმე-ის მომხრეები აგრესორის მხარეზე არიან. გადავხედოთ კიდევ რამდენიმე სტატისტიკას. წარმოგიდგენთ 2023 წლის 1 მაისს ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულის შესახებ სისხლის სამართლის საქმეების რაოდენობას. გაითვალისწინეთ, რომ ეს მხოლოდ ის საქმეებია, რომლებიც ეხება საჯარო მოხელეებს, რადგან ისინი ექვემდებარება სწრაფი რეაგირების ჯგუფის იურისდიქციას.
ამავდროულად, როგორც სბუ თავის ტელეგრამ-არხზე იტყობინება, „სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა უმე-ის 61 სასულიერო პირის წინააღმდეგ. საერთო ჯამში, სასამართლოებმა უკვე გამოიტანეს შვიდი სასჯელი ცალკეული სასულიერო პირების მიმართ <...>, მათ შორის ორი, რომლებიც გამოიყენეს ჩვენი [უკრაინელი] სამხედროების გასაცვლელად“. ასევე, სბუ-ს ცნობით, სანქციები დაუწესდა უმე-ის 17 სასულიერო პირს, ხოლო 19 სასულიერო პირს ჩამოერთვა უკრაინის მოქალაქეობა.
შევადაროთ: 1487 სისხლის სამართლის საქმე საჯარო მოხელეების წინააღმდეგ და 61 საქმე უმე-ის მღვდლების წინააღმდეგ. განსხვავება შთამბეჭდავია, არა? ამასთან, რატომღაც არ ისმის სახელმწიფო სტრუქტურების დევნის შესახებ. და რაც მთავარია: სად ისხდნენ სინამდვილეში კოლაბორანტები?
უმე-ში დღეს 12 551 სასულიერო პირია (2022 წლის დეკემბრის მონაცემებით). 12,5 ათასიდან განსაკუთრებული შემთხვევაა აგრესორის მიმართ სიმპათიაში ეჭვმიტანილი 61 მღვდელი. და თუ ყურადღებას გავამახვილებთ 7 ნომერზე (ფაქტობრივად გამოტანილი სასამართლო განაჩენების რაოდენობაზე), მაშინ სიტუაცია კიდევ უფრო ნათელი ხდება.
ამავდროულად, ადამიანები, რომლებიც იტაცებენ უკრაინულ ეკლესიებს, ძირს უთხრიან ქვეყნის შიდა მდგომარეობას, უკრაინის ზოგიერთ მოქალაქეს სხვების წინააღმდეგ განაწყობენ, აახლოებენ თუ არა ჩვენი ქვეყნის გამარჯვებას? იქნებ პირიქით?
სახარებაში ნათქვამია: ,,ყოველი სამეფო, თავისი თავის წინააღმდეგ გაყოფილი, გაპარტახდება: და ყოველი ქალაქი, გინდა სახლი, თავისი თავის წინააღმდეგ გაყოფილი, დაიქცევა’’. (მთ. 12,25). აქედან შეგვიძლია გამოვიტანოთ ცალსახა დასკვნა: არა ის ძალები, რომლებიც უკრაინულ საზოგადოებას ყოფს, მტრის წისქვილზე ასხამენ წყალს, არამედ ის, ვინც გაერთიანებისკენ მოუწოდებს - ისინი არიან ნამდვილი პატრიოტები. მაგრამ ამ დაყოფას მეგობრებად და მტრებად უფრო ღრმა ფონი აქვს, ვიდრე უბრალოდ კამათი ტაძრების გამო.
"რასობრივი თეორია"
2023 წლის 26 აპრილს კიევ-პეჩორის ლავრაში შემდეგი დიალოგი გაიმართა ბერს, სახელად პაველსა და მეუ-ს „მღვდელს“ ვლადიმერ-ვოლინელი იური ზდებსკის შორის:
- მოსკოველი ხარ, უკანასკნელი მოსკოველი, უკანასკნელი მოსკოველი, უკანასკნელი მოსკოველი.
-რა საფუძვლით...
- იმიტომ, რომ ასე ვფიქრობ.
- შენც თქვი, შეგახსენებ, რომ ადამიანი არ ვარ. მე არ ვარ ადამიანი?
-აბსოლუტურად, არა ადამიანი ხარ.
- რატომ ფიქრობ ასე?
- იმიტომ რომ უკანასკნელი მოსკოველი ხარ.
ეს დიალოგი ძალზე დამაიმედებელია, რადგან გამოხატავს მეუ-ს მხარდამჭერების ტიპურ დამოკიდებულებას. ისინი შეურაცხმყოფელი იარლიყებით სტიგმატირებენ უმე-ის მღვდლებსა და მორწმუნეებს და ამავდროულად თავს არ იწუხებენ რაიმეს დამტკიცებით. პრინციპში, ისინი სწორად იქცევიან, რადგან ეს მტკიცებულებები კონტრარგუმენტებით იშლება. მაგალითისთვის იხილეთ ზემოთ გიორგი ზარაფუტდინოვის პოსტი.
ვინმემ შეიძლება იფიქროს, რომ მეუ-ში მხოლოდ უმე-ის მღვდლები და იერარქები ითვლებიან "მოსკოველებად", ხოლო მათი დამოკიდებულება ჩვეულებრივი მორწმუნეების მიმართ სრულიად განსხვავებულია. თუმცა, სინამდვილეში ასე არ არის. აქ არის მეუ-ს "მიტროპოლიტის" ილარიონ პროციკის განცხადება, დათარიღებული 2023 წლის 8 მაისით: "ჩვენ ჯერ კიდევ ავიტანთ მოსკოველებს, რომლებიც ცხოვრობენ ჩვენს სახლში". და ეს სიტყვები თქვა დედის კრიტიკასთან დაკავშირებით, რომელმაც ფრონტზე დაღუპული შვილი დაკრძალა, აგრძელებს ლოცვას უმე-ში. ”დღეს მან დაკრძალა თავისი ვაჟი, შემდეგ კი მიდის აღდგომის იატაქვეშა ტაძარში (უმე-ის საკათედრო ტაძარი - რედ.), სადაც მოსკოველები ლოცულობენ და შუბლს იატაკს ურტყამენ, ასე ლოცულობენ იმ დაწყევლილი კირილისთვის. სად არის სიმართლე, სად არის გონება, სად არის იმ დედის გული? კითხულობს პროციკი.
რამე უფრო ცინიკურის მოფიქრება შეიძლება? დედამ შვილი შესწირა უკრაინის დაცვას, ხოლო მეუ-ს "მიტროპოლიტი" მას "მოსკოველს" უწოდებს, რომელიც "მის ჭერქვეშ" ცხოვრობს და რომელსაც ის დღემდე იტანს!
ამავდროულად, მეუ-ს ხელმძღვანელმა სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ Gazeta.ua-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უმე-ის მღვდელმსახურება და მორწმუნეები, რომლებიც ლოცულობენ კიევ-პეჩორის და პოჩაევის ლავრაში, პარაზიტები არიან, რომელთა განდევნაც ხდება, მხოლოდ ხელისუფლების ნებაზეა დამოკიდებული, სიტყვასიტყვით: „თუმცა, მათ (დაფნას, - რედ.) დღესაც იყენებენ ისინი, ვისაც ნამდვილად არ უყვარს ეს ხალხი. რადგან მას ნამდვილად არ უყვარს ჩვენი ენა და კულტურა, არ იცის და არ სურს იცოდეს ჩვენი ნამდვილი ისტორია და კრემლთან უნისონში არ აღიარებს ჩვენს უფლებას სახელმწიფო და ეკლესიის დამოუკიდებლობაზე. როდის და როგორ შეწყვეტენ ეს ადამიანები ჩვენს სალოცავებზე პარაზიტიზაციას, ეს დამოკიდებულია უკრაინის ხელისუფლებაზე და მათ მონდომებაზე სახელმწიფოსთვის ამ მართლაც მნიშვნელოვან საკითხში“.
და როდესაც ჰკითხეს უმე-თან გაერთიანების შესახებ, მან თქვა: ”ჩვენ არ გვჭირდება თანამშრომლები რიგებში, რომლებსაც სძულთ ყველაფერი უკრაინული”. ჩვენ ხელახლა წავიკითხეთ ცნობები უმე-ს მღვდლების ვაჟების ფრონტზე დაღუპვის შესახებ. ისინი თანამშრომლები არიან?
ამ ყველაფრისგან გამოდის შემდეგი სურათი:
მეუ-ს მხარდამჭერები წერენ უმე-ის მორწმუნეებს "მოსკოველების" და "თანამშრომლების" კატეგორიაში ყოველგვარი მტკიცებულებისა და დასაბუთების გარეშე. ამავე დროს ისინი საკუთარ თავს უკრაინის პატრიოტებს და მხარდამჭერებს უწოდებენ. ასევე ყოველგვარი მტკიცებულების გარეშე.
და პატრიოტიზმის აშკარა გამოვლინება,  უმე-ს მორწმუნეებისგან სამშობლოს დაცვა, უბრალოდ იგნორირებულია მეუ- ში. რატომ? იმიტომ რომ არ ჯდება მათ რასობრივ თეორიაში.
პატრიოტიზმისა და თავგანწირვის ფაქტები უმე-ის მორწმუნეების მხრიდან გაცილებით მეტია, ვიდრე კოლაბორაციონიზმის ფაქტები. შეგახსენებთ, რომ უმე-ის მღვდლების მიმართ მხოლოდ 7 სასამართლო განაჩენია გამოტანილი. ამრიგად, ეს არ არის „რუსული სამყაროსადმი“ ერთგულება ან მტრისთვის მუშაობა, რაც არის მეუ-ს მიმდევრების მხრიდან უმე-ის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულების მიზეზი. მიზეზი სწორედ ეკლესიისადმი კუთვნილებაა. სწორედ ამის საფუძველზე იყოფიან ადამიანები ორ პირობით „რასად“. თუ თანაუგრძნობთ ნეუ-ს, თქვენ ხართ "სწორი" უკრაინელი, პატრიოტი, გმირი და არ აქვს მნიშვნელობა სად ხარ: ფრონტის ხაზზე თუ სახლში დივანზე. შეგიძლიათ ღმერთის გჯეროდეთ ან სატანისტური მაისური ჩაიცვათ. თქვენ შეიძლება იყოთ წარმართი ან უბრალოდ ურწმუნო, შეასრულოთ ღვთის მცნებები ან ჩათვალოთ ისინი ანაქრონიზმად. მთავარი ის არის, რომ თქვენ ისაუბრეთ მეუ-ს სასარგებლოდ, შეაფურთხეთ "მოსკოვის მღვდელს" ან გააკეთეთ მსგავსი რამ და თქვენ უკვე ხართ პირობითი "არიელი", "უმაღლესი რასის" წარმომადგენელი.
და პირიქით, შეგიძლიათ სისხლი დაღვაროთ ფრონტზე, სანგრებში გაიყინოთ, იმსახუროთ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში, დაეხმაროთ ლტოლვილებს, გააკეთოთ სასანგრე სანთლები და გადასცეთ ჩვენს ჯარისკაცებს. მაგრამ თუ თქვენ ხართ უმე-ის მორწმუნე, თქვენ ხართ "მოსკოველი" და "თანამშრომელი", "დაბალი რასის" წარმომადგენელი. უკრაინის კონსტიტუცია აღარ მოქმედებს თქვენზე, ვეღარ ისარგებლებ იქ დაწერილი ადამიანის უფლებებით. თქვენ აღარ ხართ დაცული სამართალდამცავი ორგანოების მიერ, ხოლო უმაღლესი „რასის“ წარმომადგენლების მიერ თქვენს ჯანმრთელობასა და ქონებაზე ხელყოფა ხშირ შემთხვევაში დაუსჯელი რჩება. უფრო მეტიც, ადგილობრივი ხელისუფლების უკანონო გადაწყვეტილებები უმე-ის აკრძალვის შესახებ მხოლოდ უბიძგებს უკანონობის ჩადენას უმე-ის მორწმუნეების მიმართ.
ნებისმიერი რასობრივი თეორია ემყარება იმ ფაქტს, რომ ადამიანების დაყოფა უფრო მაღალ და დაბალ რასებად ხდება არა გარკვეული ობიექტური კრიტერიუმების მიხედვით (უბრალოდ არ შეიძლება იყოს, რადგან ყველა ადამიანი თანაბარი იბადება), არამედ "არიელთა" წარმომადგენლების თვითნებობის მიხედვით. ". ვიღაცის ქვეადამიანად გამოცხადება უნდოდათ – გამოაცხადეს. მოუნდათ სტიგმის დაკვრა - დააკრეს. რატომ? "იმიტომ, რომ მე ასე ვფიქრობ", იხილეთ დიალოგი ზემოთ.
თუმცა, ისტორიული გამოცდილება ადასტურებს, რომ არც ერთი ქვეყანა, სადაც რასობრივი თეორია არსებობდა, არ ყოფილა წარმატებული. თუ ჩვენს ქვეყანაში ხალხის თვითნებური დაყოფა „სწორად“ და „არასწორად“ შეჩერდება, უკრაინას ექნება მომავალი.
თუ საკუთარ თავს უფლებას მივცეთ ასეთ რასობრივ თეორიაში გადავვარდეთ, პირველ და მეორე კლასებად დაყოფის უფლებას მივცემთ თავს, მომავალი არ გვექნება.
და ადრე თუ გვიან ხელისუფლებას მოუწევს პასუხის გაცემა უმე-ის მორწმუნეების კითხვებზე, რომლებმაც გაიარეს ომი: რატომ ართმევენ მათ რწმენის უფლებას?
ამ კუთხით, მე, ჩემს ოჯახს, უმე-ის ყველა მორწმუნეს გვაქვს კითხვები პრეზიდენტთან, უმაღლეს რადასთან, მინისტრთა კაბინეტთან, ბატონი ელენსკის რელიგიურ საქმეთა სამსახურთან: რომელ ქვეყანაში იბრძვიან უმე-ის მორწმუნეები. თუ ისინი ამას აკეთებენ თავიანთი რწმენის უფლებით? ეს არის თანასწორობა? სანამ მებრძოლი ფრონტზეა, გამოაცხადო მტრად და წაართვას ლოცვის უფლება? რომელ ქვეყანაში კვდებიან ისინი? (დეკანოზი იური ზარაფუტდინოვის ფეისბუქის პოსტიდან).
მინდა მჯეროდეს, რომ სიმართლე მაინც გაიმარჯვებს ჩვენს ქვეყანაში, ყველა მიიღებს უფლებას, ირწმუნოს ისე, როგორც მას მიაჩნია სწორად, და უფლება მიეკუთვნოს ეკლესიას, რომელსაც ის ჭეშმარიტად თვლის.