უმე-მ კომენტარი გააკეთა კიევ-პეჩორის ლავრასთან გამართულ მკრეხელურ "სპექტაკლზე"
მკრეხელური „უმე-მს-ის პანაშვიდი“, რომელიც გაიმართა ოთხშაბათს კიევ-პეჩორის ლავრასთან ევროსოლიდარობის აქტივისტების მიერ, „ჯადოქარი ველიარის“ ხელმძღვანელობით, მხოლოდ მოწმობს მისი მონაწილეების „კულტურულ, გონებრივ და ინტელექტუალურ არასრულფასოვნებაზე“. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა ტელეგრამის არხზე «Молодіжна спілка "Одигітрія"»  კომენტარში.
ეპისკოპოსის თქმით, „ის, რომ ბოლო დროს ასეთი სამარცხვინო შემთხვევები გახშირდა, არ ნიშნავს იმას, რომ ისინი ნორმად იქცევა უკრაინული საზოგადოებისთვის“.
„როდესაც გამოჩნდა საჯარო გმობის პირველი მცდელობები, მათ შოკში ჩააგდეს არა მხოლოდ მე, არამედ ბევრი ადამიანი. დღეს ეს ადამიანები ჩემში სხვა ემოციებს არ იწვევენ, გარდა ღრმა თანაგრძნობისა, რომ მათი საქციელი მოწმობს არა იმდენად ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლას, არამედ ღრმა შინაგან დრამას. ვიმედოვნებ, რომ ოდესმე ისინი ცხოვრებაში გაიგებენ ამგვარი ქმედებების სისულელეს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
ასევე დასძინა, რომ „სპექტაკლის“ ორგანიზატორები „ჩვენი ყურადღების მიპყრობას ცდილობენ, მათ სჭირდებათ აუდიტორია“, ამიტომ „ამ სამარცხვინო ფაქტზე იგნორირება მისთვის საუკეთესო წინააღმდეგობა იქნება“.
კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის პირველმა პრორექტორმა, დეკანოზმა სერგეი იუშჩიკმა, მე-5 არხთან კომენტარში აღნიშნა, რომ ეს უკანასკნელი "საბოლოოდ ფსკერზე დაეშვა, ქრისტიანულ ქვეყანაში სრულიად სატანისტური ქმედების ტრანსლირებით".
"ეს არ იყო სპექტაკლი, ეს იყო სატანიზმი, რადგან სატანიზმი არის ქრისტიანობის დამახინჯება", - განმარტა მღვდელმა. - "აქტივისტებმა" აიღეს საეკლესიო ატრიბუტები, ნამდვილი საცეცხლური, შავი სანთლები - საეკლესიო სანთლების საპირისპიროდ, იყენებდნენ ნამდვილ საეკლესიო ლოცვებს - კერძოდ, წმინდა პეტრეს (საფლავების) აბრევიატურაში. მე პირადად მოვისმინე ლოცვა, რომელიც პანაშვიდზე იკითხება - ეს არის მღვდლის მიერ წესის აგების დროს წასაკითხი ლოცვა. კაცმა წაიკითხა იგი, განზრახ შეცვალა სალანძღავი ფრაზებით სიტყვები, სადაც იესო ქრისტეს სახელი იყო ნახსენები. ამ კაცს მკერდზე ეკიდა მედალიონი რქიანი არსებით. მან გამოიყენა მართლმადიდებლური ქრისტიანობის უწმინდესი საგალობელი, რომელიც იგალობება კვირაობით: „ქრისტე აღდგა მკვდრეთით, სიკვდილითა სიკვდილისა დამთრგუნველი“. სპეციალურად მღეროდნენ სლავურ ენაზე და სიტყვა „არსებული“დამახინჯებული იყო. ”
მამა სერგიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „სიკვდილის მოწოდება საომარ ქვეყანაში, სადაც ჯარისკაცებს ფრონტზე ვაცილებთ და ვხვდებით მუხლებზე დამდგარი, სამწუხაროდ, დაღუპულებს, დავტირით მიცვალებულებს, მიუღებელია, თან ამას აკეთებდნენ სიცილით, აფრიალებდნენ სასულიერო ჯვრებს“.
„ახლა მე არ ვაყენებ აღსარების საკითხს, მივმართავ ყველა ქრისტიანს, სრულიად უკრაინის ეკლესიათა საბჭოს, ყველა იმ ადამიანს, ვისთვისაც ლოცვის ცნება და იესო ქრისტეს სახელი წმინდაა - დღეს მას დასცინეს“, - განაცხადა მღვდელმა.
როგორც მჟკ წერდა, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოწინააღმდეგეებს არ ესმით, რომ ისინი ომობენ არა ხალხთან, არამედ თავად ღმერთთან.