მღვდელ ანდრეი პინჩუკს მსახურება აუკრძალეს
დეკანოზი ანდრეი პინჩუკი კიევის წმინდა სოფიაში მეუ-ს სასულიერო პირებთან შეხვედრაზე. ფოტო: телеграм-канал Пинчука
დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის სასულიერო პირს, დეკანოზ ანდრეი პინჩუკს, დნეპროპეტროვსკისა და პავლოგრადის მიტროპოლიტ ირინეის განკარგულებით აეკრძალა მსახურება, იუწყება დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის ვებგვერდი.
განკარგულების ტექსტში ნათქვამია, რომ პინჩუკს აეკრძალა მსახურება უნეტარესი ონუფრის წერილი საფუძველზე „საეკლესიო წესრიგის საწინააღმდეგო დესტრუქციულ არაკანონიკურ ქმედებებთან დაკავშირებით - სარნის ეპარქიის ტერიტორიაზე სხვადასხვა ეპარქიის სასულიერო პირების კრების მმართველი ეპისკოპოსის კურთხევის გარეშე გამართვა. ასევე განმეორებითი მსგავსი ქმედებები კიევის ეპარქიის ტერიტორიაზე“.
როგორც ტექსტშია აღნიშნული, ამ ყველაფრის გამო დეკანოზ ანდრეი პინჩუკს ათავისუფლებენ სოფელ ვოლოსკოეში მთავარანგელოზ მიქაელის ეკლესიის წინამძღვრის თანამდებობიდან და ეკრძალება მსახურება. ყველა ქონება და დოკუმენტაცია ახლად დანიშნულ წინამძღვარსს უნდა გადასცეს.
თავად პინჩუკმა თავის ტელეგრამ-არხზე «Веселый поп» განაცხადა, რომ ის აკრძალულია "რა თქმა უნდა, უკანონოდ და ცილისწამებით".