ნაკრძალმა სასამართლოს ლავრას საქმეზე მტკიცებულებები არ წარადგინა, - ადვოკატი
ეროვნულმა რეზერვმა სასამართლოს არ მიაწოდა კიევ-პეჩorის ლავრაზე კულტურის სამინისტროს კომისიის დასკვნის დამადასტურებელი მტკიცებულებები. ამის შესახებ ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა თავის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში.
მისი თქმით, რეზერვი არანაირ საბუთს არ იძლევა, რადგან არ სურს საქმის სწრაფ განხილვაში წვლილი შეიტანოს. ამასთან, ლავრას ადვოკატმა აღნიშნა, რომ მონასტერი „მიღებს ყველა შესაძლო ზომას ყველა მტკიცებულების წარსადგენისთვის“.
მონასტრის სარჩელის შემდეგი სხდომა სასამართლომ 2023 წლის 7 ივნისს დანიშნა.
„სასამართლოს მხოლოდ დასკვნები წარუდგინეს, მაგრამ ამ დასკვნების დამადასტურებელი და თანმხლები დოკუმენტები არ არსებობს. არსებობს დასკვნა, რომ მონასტერმა თითქოს რაღაც დაარღვია, მაგრამ ამის დამადასტურებელი დოკუმენტები, შემოწმების მოწმობები არ იყო წარმოდგენილი. მოსარჩელის მხარე იძულებულია დამოუკიდებლად მიმართოს ყველა იმ ორგანოს, კომისიას, რომელიც ჩართული იყო ამ შემოწმებაში, რათა მიიღონ ობიექტური შემოწმების ცნობები, ფოტოები“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ მოითხოვა, რომ რეზერვს წარედგინა კიევ-პეჩორის ლავრასთან ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძველი24tv.ua.