ხმელნიცკის ეპისკოპოსი: ხალხი, ვინც ხმა მისცა მეუ-ში გადასვლას, არ დადიან ეკლესიებში
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხმელნიცკის ეპარქიის ეკლესიები, რომლებიც ხელში ჩაიგდეს მეუ-ს მხარდამჭერებმა ცარიელია, ან თუნდაც დაკეტილი. ამის შესახებ ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მთავარეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) ისაუბრა უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტთან ინტერვიუში.
”ჩვენი ეკლესიები ქალაქ ხმელნიცკის და ზოგადად ხმელნიცკის რეგიონში ყოველთვის სავსე იყო ხალხით”, - თქვა ეპისკოპოსმა. ”და როდესაც ეს ტაძრები სხვა აღსარებაზე გადავიდნენ, (ვთქვათ, როგორიც არის სინამდვილეში), აღმოჩნდა, რომ ხალხი იქ საერთოდ აღარ დადის.”
მეუფემ აღნიშნა, რომ აქტივისტები, რომლებიც ცდილობდნენ ტაძრების მეუ-სთვის გადაცემას, ხშირად არ დადიან ამ ტაძრებში.
„საფარველის საკათედრო ტაძარში ყოველთვის ბევრი ხალხი იყო. როდესაც ჩვენ ვხედავთ ფოტოებს, სადაც ცოტა ხალხია "წირვაზე", მიკვირს. ჩნდება კითხვა: სად არის ყველა ის ადამიანი, ვინც ხმა მისცა სხვა აღმსარებლობაზე გადასვლას? მაშინ ასეთი ბევრი იყო. საიდან მოვიდნენ? ისინი საერთოდ ხმელნიცკის მაცხოვრებლები იყვნენ, თუ სხვა ქალაქებიდან და, შესაძლოა, სხვა რეგიონებიდანაც კი? რატომ არ დადიან ტაძარში?"-კითხვას სვამს მეუფე.
მისი თქმით, ხმელნიცკის წმინდა გიორგის ეკლესიის - ქალაქის ერთ-ერთი უმშვენიერესი ტაძრის აღების შემდეგ, ერთხელაც არ ჩატყარებულა „ღვთისმსახურება“.
„მაშინ რატომ წაართვეს ხალხს ეს ტაძარი? როცა იქ ვმსახურობდით 700-800 მორწმუნე მოდიოდა. ასე იყო ყოველ წელს“, - აღნიშნა დეკანოზმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, წმინდა ფეოდოსი მღვიმელის დღესასწაულზე დაიხურა წმინდა ანტონისა და ფეოდოსის სატრაპეზო ტაძარი, ასევე კიევ-პეჩორის ლავრის მიძინების ტაძარი.