ფანარის წინამძღვარი: საბერძნეთის ეკლესია ფინანსურად გვეხმარება მთელ მსოფლიოში
2023 წლის 19 მაისს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ მადლობა გადაუხადა ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარს, მთავარეპისკოპოს იერონიმეს, ფანარის ფინანსური მხარდაჭერისთვის მთელ მსოფლიოში.
ათენში ვიზიტის დროს, ფანარის ხელმძღვანელმა არქიეპისკოპოს იერონიმეს მიმართვაში აღნიშნა, რომ მან იცოდა „დიდი სიყვარულის შესახებ, რომელიც ყოველთვის გქონდათ მსოფლიო საპატრიარქოს მიმართ და თქვენი პატივისცემის შესახებ, როგორც ყველა ჩვენგანის საერთო დედაეკლესიის მიმართ.”
„რა თქმა უნდა, ჩვენ გვაქვს ბევრი მატერიალური მტკიცებულება თქვენი ამ გულწრფელი გრძნობების შესახებ. და გარწმუნებთ, რომ თქვენც სარგებლობთ დიდი და ვრცელი სიყვარულითა და ღრმა მადლიერებით პირადად ჩვენგან, ისევე როგორც ფანარში მცხოვრები ყველა ძმისგან“, - განაცხადა პატრიარქმა ბართლომემ.
მან განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა არქიეპისკოპოს იერონიმეს „მსოფლიოში საყდრის ეკონომიკურად სუსტ პროვინციებში გაგზავნილი მრავალი სასულიერო პირის ხელფასის დაფარვისთვის“.
„ამ კეთილშობილური წვლილის გარეშე, ამ მეტროპოლიების მუშაობა უკიდურესად რთული იქნებოდა“, - ხაზგასმით აღნიშნა ფანარის ხელმძღვანელმა.
პატრიარქმა ბართლომემ ასევე მადლობა გადაუხადა „საბერძნეთის ეკლესიის მუდმივ და საგანგებო დახმარებას აზიასა და სხვა ქვეყნებში ჩვენი მისიონერული ძალისხმევისთვის, რაც უზრუნველყოფილია არქიეპისკოპოსი იერონიმეს კურთხევითა და მხარდაჭერით“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბერძნული ეკლესიის წინამძღვარმა უკრაინის საკითხში ფანარის მხარდაჭერის კომენტირებისას განაცხადა, რომ „ჩვენ ვართ ოჯახი“.