კიევის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას იურიდიული დეპარტამენტი გამოეხმაურა
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ დღეს არ არსებობს უმე-ს თემების სახელის შეცვლისა და ხელახალი რეგისტრაციის საფუძველი და დაამატეს, რომ ისინი გაასაჩივრებენ კიევის საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას, იუწყება law.church.ua.
ამგვარად, იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა კიევის რაიონული ადმინისტრაციული სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე უმე-ის მართვის შესახებ ქარტიის რელიგიური ექსპერტიზის გასაჩივრების საქმეზე, მოსკოვის საპატრიარქოსთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობის გამო.
ადვოკატებმა აღნიშნეს, იმის მიუხედავად, რომ 2023 წლის 15 მაისს კიევის რაიონულმა ადმინისტრაციულმა სასამართლომ გააუქმა სასამართლოს გადაწყვეტილება 2019 წლის 22 აპრილის სასამართლო განჩინებაზე, რომელიც კრძალავს ყოველგვარი სარეგისტრაციო ქმედებების აკრძალვას სსრ-ში არსებულ ინფორმაციას უმე-ის რელიგიურ ორგანიზაციებთან დაკავშირებით, დღეის მდგომარეობით გადაწყვეტილება ძალაში არ შესულა .
იურიდიულმა დეპარტამენტმა დასძინა, რომ სასამართლომ გადაწყვეტილება მატერიალური და საპროცესო სამართლის მნიშვნელოვანი დარღვევით მიიღო. კერძოდ, გარემოებების აღწერისას სასამართლომ დააბნია მოსარჩელეები და მოპასუხე მხარეები; აღწერა ქმედებებს, რომლებიც მოსარჩელეებს არ ჩაუდენიათ.
ასევე, მოპასუხის მიერ ჩატარებული ექსპერტიზის კანონიერების დასაბუთებით, სასამართლო ასახელებს სავარაუდო მოკვლევით დადგენილ ფაქტებს, თუმცა სასამართლომ არ დაადგინა არც ასეთი ექსპერტიზის ჩატარების მეთოდოლოგიის არარსებობა და არც მოყვანილი ფაქტების დადასტურება თავის დასკვნებში.
ამასთან, სასამართლომ ყურადღება არ მიაქცია იმას, რომ „ექსპერტიზა არის რელიგიური, მაგრამ არ აქვს იურიდიული ხასიათი“.
ამის გათვალისწინებით, ისევე როგორც სასამართლოს მიერ განხორციელებული რიგი სხვა დარღვევებისა, უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი იუწყება, რომ „ახლა სასამართლოს გადაწყვეტილება არ შესულა ძალაში და, შესაბამისად, ყველა აკრძალვა ნებისმიერი სარეგისტრაციო მოქმედების განხორციელების შესახებ, რომელიც შეიცავს ინფორმაციას იურიდიული პირების, ინდივიდუალური მეწარმეებისა და საზოგადოებრივი ფორმირებების ერთიან სახელმწიფო რეესტრში, რელიგიურ ორგანიზაციებთან მიმართებაში უმე აგრძელებს მოქმედებას’’.
„სასამართლოს გადაწყვეტილების უკანონობის გათვალისწინებით, კანონით დადგენილ ვადებში შევა შესაბამისი საჩივარი. ამასთან, თქვენს ყურადღებას ვამახვილებთ იმაზე, რომ სასამართლოს ამ გადაწყვეტილების მიუხედავად, დღეს არ არსებობს უმე-ს კუთვნილი რელიგიური ორგანიზაციების სახელის შეცვლის საფუძველი“, - ნათქვამია იურიდიული დეპარტამენტის კომენტარში.