საბერძნეთში აღნიშნეს შეუსაბამობა მეუ-ს ახალ წესდებასა და ტომოსის დებულებებს შორის
ბერძნულ რესურს "რომფეიაში" გააანალიზეს ინტერნეტში განთავსებული მეუ-ს ახალი წესდება და დაადგინეს მასში შეუსაბამობა ტომოსის დებულებებთან.
პუბლიკაცია მიუთითებდა „ახალი ქარტიის აგრესიულობაზე კონკურენტებთან მიმართებაში“.
კერძოდ, 1.4 პუნქტში ნათქვამია, რომ უმე-ის „მართლმადიდებლური საეკლესიო ინსტიტუტების უკრაინის ტერიტორიაზე ყოფნა“ არის კანონიკური სამართლის ნორმების დარღვევა და ანომალია, რომელიც საჭიროებს კორექტირებას. ავტორები ყურადღებას ამახვილებენ იმ ფაქტზეც, რომ დუმენკო უარს ამბობს უმე-თან დიალოგზე და ულტიმატუმის სახით მოითხოვს „უკრაინის ყველა მართლმადიდებლის სრულ ერთობას მიტროპოლიტ ეპიფანეს ომფორიონის ქვეშ“.
„დევნის კონტექსტში, რომელიც უკრაინის სახელმწიფომ გამოაცხადა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ, ტექსტი განიხილება, როგორც ულტიმატუმი უკრაინის ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანის მიმართ, სადაც ითხოვენ მეუ-ში გაწევრიანებას“, - აღნიშნავენ ავტორები. „სინამდვილეში, მიტროპოლიტ ეპიფანეს ეკლესია პრეტენზიას უცხადებს ყველა მართლმადიდებლურ მონასტერსა და სამრევლოს“.
რესურსი ასევე მიუთითებს, რომ „ეკუმენური საპატრიარქოს ზოგიერთი პრივილეგია თანამშრომლობასთან დაკავშირებით იგნორირებულია“.
საუბარია სტამბოლში აპელაციის მიმართვის არარსებობაზე სასამართლო პროცესის გადასაწყვეტად, ფანარის უფლებებზე მეუ-ს ყველა უცხოურ სამრევლოზე, ახალი წმინდანების სავალდებულო დამტკიცების არარსებობაზე და ა.შ.
ავტორები წერენ, რომ ახალი წესდების ფორმულირება ეწინააღმდეგება ტომოსს ავტოკეფალიის შესახებ, რომლის თანახმადაც მეუ-ს აქვს "უფრო მაღალი ძალა".
მანამდე, მჟკ-ს ავტორებმა სტატიაში „ტომოსისა და ფანარის წინააღმდეგ: რა განიხილება მეუ-ს „საბჭოში“ გააანალიზეს მეუ-ს ახალი წესდების დებულებები და გაარკვიეს, თუ როგორ შეიძლება მისმა მიღებამ საფრთხე შეუქმნას უმე-ს.