ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ ბერებს ლავრა 3 დღის ვადაში არ დაუტოვებიათ
კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ „ნაციონალური ნაკრძალის „კიევ-პეჩორის ლავრას“ სახელმწიფო ქონების გაცემა-მიღების კომისიამ მუშაობა დაასრულა“ 2023 წლის 5 ივნისს. თუმცა, უმე-ს არ სურდა ქვემო ლავრაში არსებული 79-ვე ობიექტის გასაღები კულტურის სამინისტროს კომისიისთვის გადაეცა და მონასტრის დატოვება სამი დღის ვადაში. ამის შესახებ მან 2023 წლის 12 ივნისს ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
”ჩვენ იძულებულნი ვართ განვაცხადოთ, რომ ვადა დასრულდა და უმე-ს ეს ჯერ არ დაუტოვებია ლავრა. ეს და ყველა სხვა დაბრკოლება საქმეში დაემატება“, - ირწმუნება ტკაჩენკო.
მისი თქმით, ივლისის დასაწყისში, კულტურის სამინისტრო ელოდება კიევის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას „უმე-ის ვალდებულების შესახებ, აღმოფხვრას დაბრკოლებები მისი მფლობელის მიერ ქონების გამოყენებაზე, გადაცემული 19.07.2013 №2 ხელშეკრულების შესაბამისად, შეწყვეტილი 29.03.2023წ."
ტკაჩენკო დარწმუნებულია, რომ კულტურის სამინისტროს კომისიის დასკვნა იქნება მტკიცებულება უმე-ის მიერ ჩადენილ მრავალ დარღვევაზე, ასევე სასამართლოს სხდომაზე ნაკრძალის ტერიტორიის სამართლებრივი გამოყენების საქმეზე სწორი გადაწყვეტილების მიღებაში უმე-ს წარმომადგენლების მხრიდან ხელის შეშლაზე’’.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახალხო დეპუტატის არტემ დმიტრუკის თქმით, ლავრაზის საქმეზე ტკაჩენკოს ქმედება არის არაკომპეტენტურობა და ბარბაროსობა, ამიტომ თავად მინისტრმა უნდა დატოვოს თანამდებობა.