აშშ-ში დააკავეს მამაკაცი, გეი პრაიდზე ბიბლიის ციტირებისთვის
2023 წლის 6 ივნისს პოლიციამ პენსილვანიის ქალაქ რედინგში, გეი აღლუმზე დააკავა 41 წლის დეიმონ ატკინსი ბიბლიიდან ამონარიდის ციტირების გამო. ამის შესახებ განაცხადა ბერქსის ოლქის საოლქო პროკურატურის პრესსამსახურმა, იტყობინება Fox News.
მედიის ცნობით, მამაკაცი გეი აღლუმზე მივიდა პლაკატით „იესომ თქვა: წადი და აღარ შესცოდო“ და ასევე ციტირებდა ბიბლიიდან. ამის შემდეგ პოლიცია ლგბტ-ის ოპონენტს მიუახლოვდა, რომელმაც მამაკაცს უთხრა, რომ „პატივი უნდა სცეს მარშის მონაწილეებს“ და „მათ სიცოცხლის უფლება მისცეს“.
პოლიციამ გეი-პრაიდის მონაწილეთა შორის მდგარი მამაკაცი დააკავა, კედელთან მიაყენა და ხელბორკილები დაადო. გამოქვეყნებულ კადრებში ჩანს, როგორ შეხვდნენ ლგბტ მარშის მონაწილეები მამაკაცის დაკავებას ტაშით.
- არ მჯერა, რომ ეს რედინგში ხდება, - თქვა მის გვერდით მდგარმა მამაკაცმა.
ცნობილია, რომ დაკავების შემდეგ მამაკაცს ბრალი „ხულიგნობისა და ჩხუბში მონაწილეობის“ ბრალდებით წაუყენეს.
„ატკინსი ხულიგნობისთვის დააკავეს და მისი გამოსვლის შინაარსთან არანაირი კავშირი არ ჰქონია. ჩვენმა ოფიცრებმა გააფრთხილეს, რომ შეეწყვიტა პროვოკაცია, რადგან ეს ხელს უშლიდა მიმდინარე პროცესს“, - ციტირებს Daily Mail ქალაქის პოლიციის უფროსს, რიჩარდ ტორნიელს.
ამავდროულად, დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ატკინსის წინააღმდეგ ბრალდებები ბათილად სცნეს მას შემდეგ, რაც საოლქო პროკურატურამ განიხილა ვიდეო კადრები ლგბტ-ს მომხრეთა აქციიდან.
მათ აღნიშნეს, რომ მამაკაცი გაათავისუფლეს აშშ-ს კონსტიტუციის პირველი შესწორების შესაბამისად, რომელიც „არ იძლევა მოქალაქეების აღმსარებლობის უფლების შეზღუდვას“.
მჟკ იტყობინება, რომ იუტას შტატის სკოლებს ბიბლიის სწავლება აეკრძალათ „ვულგარულობისა და ძალადობის“ შემცველი მასალის გამო.