კიევში ატო-ში მონაწილე შეიარაღებულმა მეომრებმა სცემეს მს უმე-ის მღვდელი.
2020 წლის 4 სექტემბერს, საღამოს, კიევის სავაჭრო ცენტრ NewWay-თან ახლოს რამდენიმე შეიარაღებულმა ატო-ში მონაწილე მეომრებმა სცემეს მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდელი, იუწყება „ვესტი“.
მედიის ცნობით, თავდასხმის შედეგად დაზარალებულმა მიიღო ძალიან სერიოზული ტრავმები. მიუხედავად ამისა, მღვდელმა  პოლიციაში სამართალდამრღვევთა მიმართ განცხადების დაწერაზე უარი განაცხადა, თქვა, რომ „ღმერთია მათი განსმჯელიო“.
მოწმემ გვაცნობა, რომ "ნასვამმა ატო-ში მონაწილე მეომრებმა  სცემეს ბერი (რომელიც ინსულტის შემდეგ ინვალიდი დარჩა), სასტიკად სცემეს მუშტებით". მისივე თქმით, ხუთი თავდამსხმელი იყო.
თავის მხრივ, ატო-ში მონაწილე მეომრებმა  განაცხადეს, რომ მათ აქვთ ასეთი ქმედებების უფლება: ”ჩვენ ვიყავით ატო– ში და ის არის მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინული მართმადიდებლური ეკლესიას ემსახურება და ეს გვაძლევს ჩვენ ასეთი ქმედებების უფლებას”.
ადრე მადთმადიდებლურ ჟურნალისტთა კავშირმა (მჟკ)დაწერა, რომ უკრაინის საპატრიარქოს მართმადიდებლური უკრაინის ეკლესიის (მუე) მომხრეებმა სასტიკად სცემეს უმე-ის მორწმუნეები, რომლებიც მორიგეობდნენ მაშჩას ეკლესიაში.