ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო საბჭომ მოუწოდა მინისტრთა კაბინეტს უმე-ს ჩამოერთვას პოჩაევის ლავრა
2023 წლის 16 ივნისს გაიმართა ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო საბჭოს სხდომა, რომელზეც დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს მიმართვას მინისტრთა კაბინეტს და კულტურის სამინისტროს მოწოდებით, რომ უმე-ს ჩამოერთვას პოჩაევის ლავრა და გადაეცეს ,,უკრაინის ეკლესიას’’. იუწყება ПІК.
ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა დაიკვეხნა, რომ ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონი "უკრაინის პირველი რეგიონი გახდა მოსკოვის საპატრიარქოს გარეშე" და თქვა, რომ "მტრის ეკლესია" ასევე უნდა აიკრძალოს პოჩაევის ლავრაში.
„საქალაქო საბჭოს სხდომაზე მათ მხარი დაუჭირეს უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს და უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს მიმართვა პოჩაევის ლავრას უკრაინის ეკლესიაში დაბრუნების თაობაზე“, - განაცხადა მარცინკოვმა და არ დაუკონკრეტებია რომელი კონფესია ჰქონდა მას მხედველობაში. მერმა დასძინა, რომ ლვოვის საკრებულოს დეპუტატები გეგმავენ მიმართონ პრეზიდენტს უმე-ის პოჩაევის ლავრიდან გაძევების მოთხოვნით.