უმე-მ წმინდა სინოდის მიერ დამტკიცებული ახალი საღვთისმეტყველო ტექსტები გამოაქვეყნა
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდალურმა ლიტურგიკულმა კომისიამ თავის Telegram-არხზე გამოაქვეყნა საღვთისმეტყველო ტექსტები, რომლებიც 2023 წ. 23 მაისს წმინდა სინოდმა დაამტკიცა.
კერძოდ, ეს არის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატის „მანუგეშებელი წუხილსა და გაჭირვებაში“ მსახურება, კიევ-პეჩერის მონასტრის პირველი იღუმენის, ღირსი ვარლამის დაუჯდომელი, წმინდა იეროთეოს ოსტროჟელის დაუჯდომელი და მსახურება, ჩერკასელი წმინდანების კრების მსახურება, საფარველის („კაზაცკის“) მიცვალებულთა შაბათის მსახურება, მართლმადიდებელი მებრძოლის დაკრძალვის კანონი და ყიდვა-გაყიდვის ადგილის (სავაჭრო დაწესებულების) კურთხევის წესი.
ახალი საღვთისმეტყველო ტექსტების გადმოწერა შესაძლებელია pdf ფორმატში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2022 წლის 11 სექტემბერს კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ ჩაატარა მღვდელმთავარ იეროთეოსის წმინდანად შერაცხვის წესი. 2022 წლის 23 ნოემბერს, ჩერკასისა და კანევსკის მიტროპოლიტის თეოდოსის თხოვნით, უმე-ს წმინდა სინოდმა დააწესა ჩერკასელი წმინდანების კრების და „კაზაცკის“ (საფარველის) მიცვალებულთა შაბათის დღესასწაული გარდაცვლილი კაზაკებისა და მებრძოლების მოხსენიებით, რომლებმაც სიცოცხლე შესწირეს მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას.