კრასილოვში უმე-ის მორწმუნეები იცავენ აღდგომის ეკლესიას მეუ-ს თავდამსხმელებისგან
2023 წლის 23 ივნისს, ხმელნიცკის რეგიონის კრასილოვის უმე-ის აღდგომის ეკლესიის მრევლმა არ მისცა უფლება მეუ აქტივისტებს, ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელობით, დაეპყრო სალოცავი. ამის შესახებ მჟკ-ს ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ვიტალი დუნეტმა განუცხადა.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ 16 აქტივისტი, კრასილოვსკის საკრებულოს მდივნის, ირინა მოროზოვიჩის და ქალაქის მერის მოადგილის, მარინა სლობოდიანიუკის ხელმძღვანელობით, ეკლესიის ტერიტორიაზე შევიდნენ და ტაძრის შესასვლეი ჭიშკარი გაჭრეს.
თავდამსხმელებს შორის მრევლმა ასევე შენიშნა საკრებულოს დეპუტატები ოლგა ტიმჩენკო, ნატალია სვისტუნი და ვლადიმერ პროდოუსი.
მისი თქმით, აღდგომის ტაძრის აღების მცდელობის შემდეგ, სალოცავს ტაძრის მრევლი მთელი საათის განმავლობაში იცავს.
უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის მიერ გამოქვეყნებულ მიმართვაში მამა ვიტალიმ თქვა, რომ აქტივისტებმა თავი წარმოადგინეს, როგორც "ტაძრისა და რელიგიური თემის მფლობელებმა", რის შემდეგაც მათ მრევლს უწოდეს "თანამშრომლები", "FSB აგენტები კასოებში".
„რა თქმა უნდა, ეს აღშფოთებული ხალხი, ღვთის შემწეობით, შეიკრიბა თავისი ტაძრის დასაცავად. <...> ისმოდა ხალხის (მრევლი - რედ.)შეძახილები „სირცხვილი“. ეს სიტყვები ეხება მხოლოდ ადგილობრივი ხელისუფლების ცალკეულ წარმომადგენლებს, ასევე იმ თავდამსხმელებს, რომლებიც მოვიდნენ ჩვენი ტაძრის დასაპყრობად“, - თქვა მან.
სასულიერო პირმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მორწმუნეები გააგრძელებენ სალოცავის დაცვას, მიუხედავად ხელისუფლების სურვილისა, ჩამოერთვათ იგი საზოგადოებისგან.
„კიდევ ერთხელ მივმართავ იმ ადამიანებს, ვინც ამ შეტაკებების პროვოცირებას ახდენს, გთხოვთ, შეწყვიტოთ ეს. ჩვენ ვცხოვრობთ ღვთისგან კურთხეულ ქვეყანაში. ჩვენ ყველა ვიბრძვით გამარჯვებისთვის. <...> თქვენ გინდათ ჩვენი სალოცავი მიითვისოთ, მაგრამ იცოდეთ, რომ ჩვენ დავიცავთ მას ყველა კანონიერი გზით, ყველა კანონიერი საშუალებით, რადგან ჩვენ ვცხოვრობთ კანონიერ სახელმწიფოში“, - დასძინა მღვდელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კრასილოვში, მეუ-ს აქტივისტები, სამხედროების დახმარებით, ცდილობენ დაიკავონ უმე-ის ტაძარი.