უმე-ის იერარქი: ხელისუფლებას აღიზიანებს, რომ მისი უნეტარესი, ყველაფრის მიუხედავად, იღიმის
უკრაინის უმაღლესი ხელისუფლების წარმომადგენლები გაღიზიანებულნი არიან იმით, რომ მიუხედავად უმე-ზე უზარმაზარი ზეწოლისა, მისი უნეტარესი ონუფრი კვლავ იღიმება და იმედიანია, - განცხადა ხმელნიცკის მთავარეპისკოპოსმა ვიქტორმა, Pravoslavny Vestnik-თან ინტერვიუში.
”ჩვენ მუდმივად წნეხის ქვეშ გვყავს და ის კი იღიმება. როგორ ახერხებს ამას?" - გადმოსცა მეუფემ ჩინოვნიკების შთაბეჭდილებები. ამავე დროს, მან აღნიშნა, რომ ღრმა შინაგანი გრძნობები იმალება გარეგნული ღიმილის მიღმა.
„ჩვენ ვიცით, რომ მისი უნეტარესი ყველაფერში ღმერთს ეყრდნობა და ღრმა სულიერ ცხოვრებას ეწევა. და სწორედ ეს სულიერი ცხოვრებაა ის საფუძველი, რომელსაც ემყარება ყველა თავისი სიტყვა და მოქმედება. ის არასოდეს იტყვის: „მე ვმართავ ეკლესიას“. არა, "ქრისტე ხელმძღვანელობს ეკლესიას". მაგრამ ის ყოველთვის ლოცულობს, რომ მისი მეშვეობით მიღებულ იქნას სწორი გადაწყვეტილებები, რაც სარგებელს მოუტანს უკრაინის მართლმადიდებელ მორწმუნე ხალხს“, - განაცხადა მთავარეპისკოპოსმა.
მისი თქმით, სწორედ ამიტომ მოგვცა უფალმა ახლა ასეთი წინამძღვარი, რომელიც სულიერი ბირთვია. ”ასე რომ, მისი მეშვეობით ქრისტეს მცნებეზე დაყრდნობით, ჩვენ გავივლით იმ მშფოთვარე ტალღებს, რომლებიც სხვადასხვა მხრიდან გვეცემა. რათა გავძლიერდეთ, გავხდეთ უფრო სრულყოფილები“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ ონუფრის თქმით, სწორი ცხოვრებაა, როცა ადიდებ ღმერთს და არა საკუთარ თავს.