ხმელნიცკის ეპარქიამ კრასილოვში მორწმუნეების შესახებ სიყალბეზე კომენტარი გააკეთა
ხმელნიცკის ეპარქიამ უარყო ზოგიერთი მედიის მიერ გავრცელებული ყალბი ინფორმაცია, რომ 2023 წლის 23 ივნისს, კრასილოვის წმიდა აღდგომის ეკლესიის მრევლი, სავარაუდოდ, ყვიროდა "სირცხვილია"-ს გარდაცვლილი სამხედროს ახლობლების მისამართით.
„აღნიშნულთან დაკავშირებით, უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიის პრესსამსახური აცხადებს, რომ ეს ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება და არის აშკარა მანიპულაცია. ყველას ვთხოვთ, ყურადღება მიაქციონ ამას და არ დაემორჩილონ აშკარა პროვოკაციას“, - აცხადებენ ეპარქიაში.
როგორც ეპარქიაში განაცხადეს, 2023 წლის 23 ივნისს მეუ-ს მხარდაჭერების მხრიდან წმინდა აღდგომის ტაძრის დარბევის მცდელობას ჰქონდა ადგილი და გარდაცვლილი ჯარისკაცის პანაშვიდი შედგა ქალაქის სხვა ტაძარში, რომელიც ეკუთვნის მეუ-ს.
„ვიდეოში, რომელიც სოციალურ ქსელებში ვრცელდება, წმიდა აღდგომის ტაძრის მორწმუნეები „სირცხვილია“-ს შეძახილით აქტივისტ ნატალია ვიშნევსკაიას, რომელიც აქტიურ მონაწილეობას იღებდა საკეტების გაწყვეტისა და ტაძრის უკანონოდ დაკავების მცდელობაში. მცდელობა, ღვთის შემწეობით, წარუმატებელი აღმოჩნდა“, - განაცხადეს ეპარქიაში.
ეპარქიამ დასძინა, რომ „უახლოეს მომავალში შეიტანება განცხადება სამართალდამცავ ორგანოებში ნატალია ვიშნევსკაიას თაოსნობით, უცნობი ადამიანების მხრიდან იარაღით ტაძრის ტერიტორიაზე დანაშაულებრივი შეღწევის შესახებ“.
როგორც ადრე იტყობინებოდა მჟკ, TSN, Левый берег და სხვა მედია საშუალებები კრასილოვში უმე-ის მორწმუნეებს ცილს სწამებდნენ.