ივანოვცში გაიმართა რეიდერული შეხვედრა უმე-ის ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემის მიზნით
ჩერნივცის რაიონის სოფელ ივანცოვში, მეუ-ს აქტივისტებმა მოაწყვეს ადგილობრივი მაცხოვრებლების შეხვედრა, სადაც"გადაწყვიტეს" უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა კნიაზი ალექსანდრე ნეველის სახელობის ტაძრის მრევლი დუმენკოს სტრუქტურაში "გადაეყვანათ". ამის შესახებ Telegram-არხი «Дозор на "Первом Казацком"» იტყობინება.
ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძრის ასობით მრევლი მივიდა შეხვედრაზე საკუთარი პოზიციის დასაფიქსირებლად.
ღონისძიების ორგანიზატორებმა უარი თქვეს უმე-ის მორწმუნეებს მონაწილეების რეგისტრაციაზე. არხის ცნობით, მეუ-ს წარმომადგენლებმა მიმართეს სხვადასხვა მანიპულაციებს: დახურეს დოკუმენტების თავსართი, რათა ხალხს არ დაენახა, რას აწერდნენ ხელს, უარი თქვეს უმე-ის მორწმუნეებისა და პოლიციისთვის დოკუმენტების ჩვენებაზე, დაარეგისტრირეს სხვადასხვა კონფესიის წარმომადგენლები. სამართალდამცავებს უკანონობაზე რეაგირება არ მოუხდენიათ.
როდესაც დუმენკოელები მიხვდნენ, რომ მათი მხარდამჭერების რიცხვი საკმარისი არ იყო ეფექტური ხმის მიცემისთვის, დაიწყეს ხალხის შეკრება. თუმცა, ამან არ უშველა და შემდეგ მათ უბრალოდ არ შეუშვეს ეკლესიის მრევლის უმეტესობა დარბაზში, სადაც კრება იმართებოდა. ორგანიზატორებმა განაცხადეს, რომ 592 ადამიანი დარეგისტრირდა და მათგან 362-მა ხელი მოაწერა მეუ-ს ტაძრის გადაცემას.
არხის გზავნილში აღნიშნულია, რომ მეუ-ს მიმდევრები „სააღრიცხვო კომისიის არჩევითაც კი არ შეწუხებულან და რამდენიმე მოფიქრებული ნომერი შეიტანეს მონაცემებში“.
დუმენკოელებმა შეურაცხყოფა მიაყენეს კრებაზე დამსწრე მორწმუნეებს, ზოგიერთი მათგანი ცუდად გახდა და საავადმყოფოში გადაყვანა დასჭირდა დასჭირდა.
„გადაცემა დაზორმა ტელეარხ ,,პერში კაზაცკიზე’’ ასევე აჩვენა ნამდვილი ტაძარში გამართული საეკლესიო თემის სამრევლო შეკრების ვიდეო. მრევლმა დაადასტურა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი ერთგულება.
როგორც მჟკ იტყობინება, ხმელნიცკში, მოქალაქეთა ჯგუფის შეხვედრაზე, რომელთა უმეტესობა საბიუჯეტო სექტორის თანამშრომელი აღმოჩნდა, "გადაწყვიტეს" უმე-ს კუთვნილი სოფია,ვერა, ნადეჟდა,ლუბოვის სახელობის ტაძრის სამრევლო გადაეცათ მეუ-სთვის.