სახალხო დეპუტატი კულტურის სამინისტროს მიერ ლავრის შენობების დალუქვის მცდელობას გამოეხმაურა
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა კომენტარი გააკეთა მჟკ-ის წარუმატებელ მცდელობაზე კულტურის სამინისტროს კომისიის მიერ კიევ-პეჩორის ლავრის შენობების დალუქვის შესახებ.
სახალხო დეპუტატმა აღნიშნა, რომ კომისიის წარმომადგენლებს, რომლებიც ითხოვდნენ „პრევენციული ზომების მიღებას“ ლავრას შენობების გადაკეტილი ადამიანების მიმართ, არ ჰქონდათ უფლებამოსილება გამოიყენონ პოლიცია კანონიერი საფუძვლის გარეშე.
მისი თქმით, პოლიციელები ხელმძღვანელობენ მხოლოდ უკრაინის კონსტიტუციითა და კანონებით და არა კომისიის წევრის მითითებით, რომელიც წარმოადგენს ექსკლუზიურად მის სამინისტროს.
„ნებისმიერი უკანონო ქმედების შემთხვევაში აუცილებელია დაუყოვნებლივ შეატყობინოთ პოლიციის თანამშრომლებს. თუ პოლიციელები არ ასრულებენ თავიანთ მოვალეობას საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის შესახებ, მაშინ თითოეულ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა დაიცვას თავისი უფლებები ზემდგომ ინსტანციებსა და სასამართლოში. ამავდროულად, ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ ნებისმიერი ქმედება უნდა იყოს მშვიდობიანი და კანონიერი“, - განაცხადა დმიტრუკმა.
როგორც მჟკ-ში იუწყებიან, ლავრას ადვოკატმა კულტურის სამინისტროს კომისიის მოქმედებას მონასტრის შენობების დალუქვაზე უკანონო უწოდა.
მჟკ ასევე წერდა, რომ ნაკრძალის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა მაქსიმ ოსტაპენკომ პოლიციას უჩივლა ლავრას შენობების დალუქვის "შეუტყობინებლობის" გამო.