მეუ ემზადება კიევის რეგიონის სოფელ მოსტიშჩეში უმე-ის ტაძრის დასაკავებლად
არქიმანდრიტი ფილარეტი მოსტიშის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის ახალგაზრდა მრევლთან ერთად. ფოტო: страница архиепископа Ионы в Facebook
მეუ-ს მხარდამჭერები 2023 წლის 6 ივლისს გეგმავენ უმე-ს ჯვრის ამაღლების ეკლესიის ხელში ჩაგდებას კიევის რეგიონის სოფელ მოსტიშჩეში. ამის შესახებ ობუხოვსკის მთავარეპისკოპოსმა იონამ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
მისი თქმით, უმე-ის საზოგადოება, რომელმაც ააგო თავის სალოცავი ტაძარი, ითხოვს მის მხარდაჭერას ლოცვით დგომაში, რომელიც დილის 7 საათზე დაიწყება.
იერარქმა აღნიშნა, რომ ტაძრის წინამძღვარი, ბიშევსკის რაიონის დეკანოზი, არქიმანდრიტი ფილარეტი (ეგოროვი) აქტიურად არის ჩართული ეკლესიაში მისიონერულ საქმიანობაში, აწყობს საზაფხულო ბანაკებს, სასულიერო კურსებს და შეხვედრებს.
„ასევე მეც გთხოვ, მხარი დაუჭირო შესანიშნავ წინამძღვარს და მის მრევლს! მარშრუტი: 50°17'34.2"N 30°02'00.3"E", - დასძინა მთავარეპისკოპოსმა.
მჟკ წერდა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების ცალკეული მექანიზებული ბრიგადის ქვედანაყოფის მეთაურმა არქიმანდრიტი ფილარეტი (იეგოროვი) მადლობის წერილით დააჯილდოვა საკვების, სამედიცინო დახმარებისა და საცხოვრებელის ორგანიზებაში გაწეული დახმარებისთვის, ასევე სამხედრო პერსონალის სულიერი მხარდაჭერისთვის.