უმე-ს ასობით მორწმუნე ღვთისმსახურების დროს ლავრაში არ შეუშვეს
2023 წლის 9 ივლისის დილას უმე-ს რამდენიმე ასობით მორწმუნე ღვთისმსახურების დროს ვერ მოხვდა ქვედა ლავრაში, მათ პოლიცია არ უშვებდა, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
პოლიციამ  ლავრის შესასვლელი დაბლოკა, რადგან კულტურის სამინისტრომ, რომელმაც მონასტერი ნაკრძალის საკუთრებად გამოაცხადა, 6 ივლისს  ტერიტორიაზე შესვლის დრო გაამკაცრა.
ამის შედეგად, ლავრის ტაძრებში ღვთისმსახურებები დაიწყეს მრევლის გარეშე. ხალხს ღირსი აღაპიტე პეჩერელის ტაძარშიც კი არ უშვებდნენ, რომელიც პირდაპირ პოლიციელთა ბლოკ-პოსტთან მდებარეობს. და მხოლოდ 9:00 პოლიციამ დაიწყო მათი შეშვება. ეს ძალზე ნელა ხდებოდა, რადგან ყველა საპასპორტო შემოწმებას გადიოდა. ამის გამო უმრავლესობამ ლიტურგიაზე მხოლოდ შუა მსახურებაში ან  მისი დამთავრების დროს შეაღწია.