კულტურის სამინისტრომ უშიშროების ძალების გარეშე ლავრის 57-ე და 58-ე კორპუსები ვერ ჩაიგდო ხელში
2023 წლის 10 ივლისს ნაკრძალის კომისიამ დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მ. ოსტაპენკო და ა. ოვჩარი ცდილობდნენ შეეღწიათ კიევ-პეჩორის ლავრის 57-ე და 58-ე კორპუსებში მათი დალუქვისა და საკეტების შეცვლის მიზნით. თუმცა, მღვდლებმა და მორწმუნეებმა კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები შიგნით არ შეუშვეს, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
კომისია იძულებული გახდა უკან დაეხია.
ლავრას ერთ-ერთმა ადვოკატმა, ვლადიმერ ლუბიანეცკიმ, სემინარისტ მიხაილ პრაციუკის კომენტარში განაცხადა, რომ კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები ვერ შეძლებდნენ შენობების ხელში ჩაგდებას უსაფრთხოების ძალების გარეშე.
„დღეს მრევლი 57-ე და 58-ე კორპუსებთან ცოცხალი ფარივით იდგა და, შესაბამისად, შენობების აღებას შეუშალეს ხელი“, - განაცხადა ადვოკატმა. ამას ის უკავშირებს იმას, რომ ამჯერად კომისიაში კომანდოს წევრები არ იყვნენ.
„არავინ იცის, როდის იქნება ტაძრის აღების შემდეგი მცდელობა და იქნება თუ არა გამოყენებული ძალისმიერი მეთოდები მაშინ“, - ამბობს ლუბიანეცკი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კულტურის სამინისტრომ მოითხოვა უმე-ს ლავრას კიდევ ორი ​​შენობის გათავისუფლება.