ლუცკის ტაძარში მეუ-მ უარი თქვა სამხედროს დაკრძალვაზე, რადგან ის "გმირი არ არის"
მიხაილ ზინკევიჩი განმარტავს, რატომ არ შეიძლება არაგმირების დაკრძალვა მის ტაძარში. ფოტო: сайт Волынской епархии ПЦУ
ლუცკის სამების საკათედრო ტაძარში ჯარისკაცის დედას უარი უთხრეს შვილის დაკრძალვაზე, რადგან ის "გმირი არ არის", იუწყებიან Volyn Post-ის რეპორტიორები.
„საკათედრო ტაძარში უარი თქვეს მის დაკრძალვაზე, რადგან ის ბრძოლის ველზე არ გარდაცვლილა. მათ ასევე არ მიეცათ დაკრძალვის უფლება დიდების ხეივანზე, ამავე მიზეზით, ”- ახმოვანებენ ჟურნალისტები სამხედროს დედის ზოია კორობკოს სიტყვებს.
ამავდროულად, ის არ ეთანხმება სიკვდილის დასკვნას, სადაც ნათქვამია, რომ მისი შვილი გულის შეტევით გარდაიცვალა, რადგან მთელ სხეულზე სისხლჩაქცევები აქვს. კორობკომ განმეორებითი სასამართლო ექსპერტიზის ჩატარება მოითხოვა იმის დასამტკიცებლად, რომ მისი შვილის ანდრეის სიკვდილი ძალადობრივი იყო. ეს ნიშნავს, რომ იგი უსამართლოდ მიიჩნევს დაკრძალვის ცერემონიაზე უარის თქმას მეუ-ს სამების საკათედრო ტაძარში.
”თქვენ უარს ამბობთ ცენტრალურ ტაძარში დაკრძალვაზე, რადგან ის არ არის გმირი?” - კითხულობს გარდაცვლილი სამხედროს დედა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ზინკევიჩის თქმით, „ჩვენ გვიყვარს მხოლოდ ისინი, ვისაც ვუყვარვართ, დანარჩენები – თუ არ დავხოცეთ“.