საბერძნეთში მიტროპოლიტ პავლეს დაკავებას ,,ხელისუფლების მხრიდან წამება" უწოდეს
კიევ-პეჩერის ლავრას ვიკარის მიტროპოლიტ პავლეს წინასწარი დაკავების იზოლატორში პატიმრობა სხვა არაფერია, თუ არა უკრაინის პოლიტიკური და სასამართლო ხელისუფლების მიერ უმე-ის წინააღმდეგ წამების გაგრძელება. ამის შესახებ ნათქვამია ბერძნული გამოცემის Romfea-ს მასალაში.
ბერძენმა ჟურნალისტებმა ასევე ყურადღება გაამახვილეს გირაოს ოდენობაზე 33 მილიონ გრივნაზე მეტის ოდენობით, რომელიც უმე-ის იერარქმა უნდა გადაუხადოს სახელმწიფოს მისი პატიმრობიდან გათავისუფლების მიზნით.
გამოცემა აღნიშნავს, რომ უკრაინის სასამართლომ მკვლელობაში ბრალდებულს გირაო შეუფარდა 100 000 გრივნა, ხოლო ბავშვების გაყიდვის საქმეში ეჭვმიტანილს - 1 მილიონი.
ჟურნალისტებს ეჭვი ეპარებოდათ იმ მტკიცებულებებშიც, რომლებიც პროკურატურამ ეპისკოპოსის „ბრალეულობის“ დასამტკიცებლად გამოიყენა.
„სასამართლო პროცესის დროს მიტროპოლიტმა პავლემ ხაზი გაუსვა მისი სატელეფონო საუბრების პირად და არა საჯარო ხასიათს. მან ასევე ეჭვქვეშ დააყენა ზოგიერთი საუბრის ავთენტურობა, მიუთითა, რომ არ იცნობდა იმ ადამიანებს, ვისი ხმებიც ისმოდა ჩანაწერში. აღსანიშნავია, რომ სასამართლომ არ გაითვალისწინა მეუფეს პროტესტი, უარი თქვა მოწმედ იმ პირების გამოძახებაზე, რომლებიც სავარაუდოდ თანამოსაუბრეები იყვნენ“, - დასძენს გამოცემა.