უკრაინის კანონდამცველებმა კონსტანტინოპოლის ფედერაციას გასცეს პასუხი
არასამთავრობო ორგანიზაცია "საზოგადოებრივი უფლებების დაცვა" გამართლებულად მიიჩნევს გაეროში აია სოფიას საკითხისადმი გამოცხადებულ შუამდგომლობასთან დაკავშირებულ კრიტიკას და მოუწოდებს "კონსტანტინოპოლიტელთა ეკუმენურ ფედერაციას", რომ დაიცავს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მორწმუნეთა უფლებები, აღიქვას მათი ნაყოფიერი დაცვის შესაძლებლობა მართლმადიდებლობა საერთაშორისო პლატფორმებზე.
”ჩვენ მიგვაჩნია, რომ გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 45-ე სესიის დროს თურქეთში მართლმადიდებელი ქრისტიანების დასაცავად განხორციელებულ საქმიანობის კომენტარში გონივრულად აღინიშნა, რომ მართლმადიდებლობის დამცველების მიერ დაცვის ყველა შესაძლო და დასაშვები მეთოდის გამოუყენებლობის ნიშნები მოწმობს იურიდიული მუშაობის სისუსტეს და, შესაძლოა, წმინდა სოფიას ეკლესიის დასაცავად რეალური ჩადენის შიშს, როგორც საპატრიარქოს რელიგიური წინამძღოლების მხრიდან, ასევე მათი დამცავი სტრუქტურების მხრიდან ”, - ნათქვამია არასამთავრობო ორგანიზაციის” საზოგადოების უფლებების დაცვის ”პასუხში, რომელიც ორგანიზაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა 2020 წლის 5 ოქტომბერს.
უფლებადამცველებმა აღნიშნეს, რომ ისინი ელოდებოდნენ ფანარის სტრუქტურები გაეროში თურქეთის სახელმწიფოს განხილვის დროს, 29 სექტემბერს აია სოფიას თემაზე ისაუბრებდნენ , მაგრამ, "სამწუხაროდ, აია სოფიას საკითხი საერთოდ არ დასმულა".
გარდა ამისა, არასრული და არასაკმარისად დასაბუთებულია "კონსტანტინოპოლიტელთა ეკუმენური ფედერაციის განცხადებები, რომლებიც ძირითადად მთავარეპისკოპოს ელპიდოფორის თეზისების დუბლირებას ნიშნავს იმის შესახებ, რომ წმინდა სოფია როგორც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი, ექვემდებარება იუნესკოს ორგანიზაციის დაცვის კომპეტენციას," რაც "არ ასახავს  თურქეთში  მართლმადიდებელი ქრისტიანების პრობლემების  მთელ კომპლექსს და მნიშვნელოვნად ავიწროებს სამართლებრივი დაცვის სფეროს. ”
”ჩვენი აზრით, საზოგადოებრივი განცხადებები, პეტიციები და სხვა დოკუმენტები, რომლებიც მიზნად ისახავს თურქეთის ქრისტიანული თემების დაცვას, რომლებიც გავრცელებულია საპატრიარქოს ან მასთან დაკავშირებული არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ, სასამართლო ან საჩივრის განცხადება ძირითადად დეკლარაციული ხასიათისაა და არა სპეციფიკური იურიდიული ხასიათის, რომლის ფარგლებშიც ვალდებულია განიხილოს ასეთი საჩივრები სასამართლო ან სხვა პროცედურის ფარგლებში. <...> ამიტომაც გამოვაქვეყნეთ ჩვენ კომენტარები თურქეთში მართლმადიდებლური ქრისტიანების დაცვასთან დაკავშირებული სტრუქტურების არასაკმარისი საქმიანობის შესახებ. ასეთი კრიტიკა საკმაოდ შედეგიანია, თუ გავითვალისწინებთ სიტყვის თავისუფლებას და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა ყველა ქმედებას გაეროს საერთაშორისო პროცედურებში ”, - აღნიშნეს უკრაინელმა უფლებადამცველებმა.
არასამთავრობო ორგანიზაციამ "საზოგადოებრივი უფლებების დაცვამ" მოუწოდა თავიანთ კოლეგებს აღიარონ ყოველივე ზემოთქმული ძმური სიყვარულის სულისკვეთებით, რადგან ჩვენ, როგორც მართლმადიდებელი ქრისტიანები, ვგრძნობთ ტკივილს და ღრმა შეშფოთებას იმის გამო, რაც თურქეთში ხდება არა მხოლოდ მართლმადიდებლობის უდიდესი წმინდა ობიექტის - წმინდა სოფიას ეკლესიის მიმართ, არამედ ამ ქვეყანაში მართლმადიდებელი ქრისტიანების ზოგად ვითარებასთან დაკავშირებით, ამიტომ ჩვენში შეშფოთებას იწვევს მართლმადიდებლების პრობლემების სიღრმე ადა მათ დაცვაში არასაკმარისად ხმამაღალი ხმა.
”ამ შესაძლებლობის გამოყენებით, ჩვენ ვთავაზობთ კონსტანტინოპოლიტელთა მსოფლიო ფედერაციას, შემდგომდეგში წარადგინოს გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის საბჭოში საირთო განცხადებები, რაც გაზრდის ინფორმაციის ნაკადს გაეროში და ისარგებლებს ორმხრივი გამოცდილებით და მხარდაჭერით. <...> ვიმედოვნებთ, რომ ღვთის სიყვარული და მისი ეკლესია საშუალებას მოგვცემს დავძლიოთ ყოველგვარი გაუგებრობა და შევძლოთ საერთაშორისო ასპარეზზე მართლმადიდებლობის ნაყოფიერი დაცვა ახალი შესაძლებლობებით “, - დაასკვნა ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციამ.
მჟკ–ს ცნობით, "კონსტანტინოპოლის ეკუმენური ფედერაციის" წარმომადგენლები უკმაყოფილო იყვნენ არასამთავრობო ორგანიზაციის "საზოგადოებრივი უფლებების დაცვის" განცხადებით, რომელიც გაეროში აია სოფიას საკითხის შესახებ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მიერ გამოცხადებულ შუამდგომლობას ეხებოდა.