რმე-ს პატრიარქმა იქადაგა, შესაძლებელია თუ არა ზიარება იქ, სადაც მას არ იხსენიებენ
2023 წლის 19 ივლისს, ეპისკოპოსთა კონფერენციაზე მოხსენებაში, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ "რიგ ეპარქიებსა და სამრევლოებში იმ ტერიტორიებზე, სადაც სახელმწიფოები ახდენენ ზეწოლას ეკლესიაზე, კანონით გათვალისწინებული პატრიარქის სახელის ხსენება შეწყდა". ინფორმაცია მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა განაცხადა, რომ „წირვაში მოხსენიების შეწყვეტა არის განხეთქილების წინაპირობა“, „სასულიერო პირებს უფლება აქვთ არ შეასრულონ უკანონო მოთხოვნები, უარი თქვან პატრიარქის მოხსენიებაზე, ხოლო საეროები სამართლიანად მოელიან თავიანთი სამღვდელოებისგან პატრიარქის მოხსენიებას და ეკლესიის ერთიანობის შენარჩუნებას“.
მისი თქმით, საპატრიარქო იღებს წერილებს „მტკივნეული კითხვით“, შესაძლებელია თუ არა ზიარება იმ ეკლესიებში, სადაც რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური არ მოიხსენიება.
პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ ეპისკოპოსები და მღვდლები, რომლებსაც „არ ჰქონდათ სინდისი ამ კანონიკური წესრიგის შესანარჩუნებლად, მსახურებაში რჩებიან“.
ამავდროულად, ის „სამართლიანად“ მიიჩნევს „არ მივიღოთ სიტყვები, რომლებიც უარყოფენ ეკლესიის ერთობას და მიმართულია მის წინააღმდეგ, რაც, სამწუხაროდ, ზოგიერთი სასულიერო პირისგან ბოლო დროს აქტიურად ისმის“.