ნობელის პრემია ქიმიაში მიენიჭა დნმ – ის რედაქტირების აღმოჩენისთვის
2020 წლის ნობელის პრემია ქიმიაში მიენიჭათ მეცნიერებს ემანუელ შარპენტიეს და ჯენიფერ დუდნას CRISPR / Cas9 გენომის რედაქტირებისთვის. ამის შესახებ ცნობილი გახდა ნობელის კომიტეტის ონლაინ მაუწყებლობის დროს, რომელიც 7 ოქტომბერს გამოვიდა, იუწყება ვებგვერდი The Nobel Priz.
ნობელის კომიტეტის პრესრელიზში ნათქვამია, რომ  მეცნიერებმა ქალებმა აღმოაჩინეს ერთ-ერთი ყველაზე ზუსტი გენური ტექნოლოგია - CRISPR / Cas9 -გენეტიკური მაკრატელი. მათი დახმარებით შესაძლებელია არა მხოლოდ ცხოველების, მცენარეების, მიკროორგანიზმების, არამედ ადამიანის დნმ-ის რედაქტირება. დნმ მაკრატლის საშუალებით შესაძლებელია აივ ინფექციის მოცილება T- ლიმფოციტებიდან და დიაბეტის, ლეიკემიის, შიზოფრენიის და სხვა დაავადებების მკურნალობა.
”CRISPR / Cas9– მა რევოლუცია მოახდინეს მოლეკულურ ცხოვრებისეულ მეცნიერებებში, გახსნეს მცენარეთა გამრავლების ახალი გზები, ხელი შეუწყეს კიბოს ინოვაციურ მკურნალობას და შეძლებენ მემკვიდრული დაავადებების განკურნებას. თავიანთი ბუნებრივი ფორმით, CRISPR / Cas9 -ს გენეტიკური მაკრატელი აღიარებს ვირუსების დნმ-ს, მაგრამ შარპენტიემ და დუდნამ დაადასტურა, რომ მათზე მანიპულირება შესაძლებელია, რათა მათ შეუძლიათ დნმ-ის ნებისმიერი მოლეკულის გაჭრა წინასწარ განსაზღვრულ ადგილას ”, - ნათქვამია კომიტეტის განცხადებაში.