უმე-ის ეპისკოპოსმა ზელენსკის ლავრის გუბერნატორისთვის სასჯელის შემსუბუქება სთხოვა
2023 წლის 25 ივლისს სუმისა და ახტირკის მიტროპოლიტმა ევლოგიიმ წერილი გაუგზავნა პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის თხოვნით, შეემსუბუქებინა სასამართლოს მიერ არჩეული პრევენციული ღონისძიება მიტროპოლიტ პავლესთვის, კიევ-პეჩერის ლავრას ვიკარისთვის, რომელიც იმყოფება წინასწარი დაკავების იზოლატორში 14 ივლისიდან. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს ქ. სუმის ეპარქიის პრესსამსახური.
მიტროპოლიტმა ევლოგიიმ აღნიშნა, რომ 62 წლის ეპისკოპოსი პავლე, „რომელსაც ჯანმრთელობის მრავალი პრობლემა აქვს, ისეთ პირობებში აღმოჩნდა, რომ შეუძლებელს ხდის სამედიცინო ზედამხედველობასა და მკურნალობას“.
"გამოძიება გრძელდება და შესაძლებელია იგი დროში გაიწელოს", - წერს სუმის ეპისკოპოსი. - ამ მიზეზით, წინასწარი დაკავების იზოლატორში არსებული მძიმე საცხოვრებელი პირობები, რაც შეიძლება დროებით სირთულედ ჩაითვალოს, რეალურად ხდება ეჭვმიტანილის მუდმივი ხანგრძლივი ყოფნის გარემო. არსებობს შეშფოთების რეალური მიზეზი ხანდაზმული ადამიანის ჯანმრთელობაზე, რომელიც დიდი ხნის განმავლობაში ვერ მიიღებს სათანადო სამედიცინო დახმარებას, რომელიც შეესაბამება მისი დაავადების ბუნებას.
მიტროპოლიტი ევლოგიი სთხოვს სახელმწიფოს მეთაურს "გაითვალისწინოს მიტროპოლიტ პავლეს ფიზიკური სისუსტე და ავადმყოფობა, რაც მოითხოვს წინასწარი დაკავების იზოლატორს გარეთ ყოფნის პირობებს" და შუამდგომლობს პატიმრობის შესაცვლელად უფრო მსუბუქი აღკვეთის ღონისძიებით.
როგორც მჟკ იტყობინება, სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ წერილები გაუგზავნა მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვრებს, რკე-ის ხელმძღვანელს, გაეროს გენერალურ მდივანს, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს, ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს და უფლებადამცველ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და მოუწოდებდა მათ ყველა ღონე იხმარონ მიტროპოლიტი პავლეს გასათავისუფლებლად.