ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პატრიარქი ბართოლომეოვი მიიწვია უკრაინაში
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ და მისმა მეუღლემ მოინახულეს ფანარი და შეხვდნენ პატრიარქს ბართლომეოსს. ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტის პრესსამსახური იუწყება.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ და მისმა მეუღლემ თურქეთში ვიზიტის დროს მადლობა გადაუხადეს ფანარის ხელმძღვანელს "უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პირადი მხარდაჭერისთვის, ჩვენი დამოუკიდებლობის მხარდაჭერისთვის, ასევე პატრიარქის უკრაინას  დახმარებისთვის".
პრეზიდენტმა ასევე მოიწვია პატრიარქი ბართლომე უკრაინაში: ”მადლობელი ვარ ყველაფრისთვის, რაც თქვენ გააკეთეთ და აკეთებთ უკრაინისთვის. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ასეთი მხარდაჭერა მშვიდობისკენ მიმავალ გზაზე. უკრაინა თბილი და მისასალმებელია. ჩვენ ყველა ძალიან ბედნიერი ვიქნებით თქვენი ვიზიტით, ეს იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი ვიზიტი უკრაინისთვის ”.
მხარეები შეთანხმდნენ ვიზიტის სავარაუდო თარიღზე. ყველაზე მისაღები თარიღი იყო უკრაინის დამოუკიდებლობის დღესასწაულის 30 წლისთავი.
ვოლოდიმირ ზელენსკი ელოდება, რომ ფანარის ხელმძღვანელის მოსვლით ”ჩვენ გვექნება შესაძლებლობა წინ წავიწიოთ მშვიდობისკენ მიმავალ გზაზე და რაც მთავარია - პატიმრების შესახებ: დონბასში, ყირიმში და რუსეთში - ძალიან მინდა, რომ ისინი სახლში დაბრუნდნენ. ”
ადრე მჟკ-მა გამოაქვეყნა ინფორმაცია, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მოინახულა ფანარის წმინდა გიორგის ეკლესია, სადაც მის საპატივცემულოდ პარაკლისი აღესრულა.