ტულჩინის მიტროპოლიტს 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება
2023 წლის 4 აგვისტოს, ვინიცას საქალაქო სასამართლოს სხდომაზე ტულჩინის მიტროპოლიტ იონათანის საქმეზე, ახალმა პროკურორმა მოითხოვა უმაღლესი სასჯელი - 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა, იუწყება ტულჩინის ეპარქიის პრესსამსახური.
„მიუხედავად დაცვის მხარის მიერ მისი უდანაშაულობის ყველა სამართლებრივი და ფაქტობრივი მტკიცებულებისა“, - აღნიშნეს ეპარქიაში.
„პროკურორმა წაიკითხა, რომ ბრალდებულმა, იდეოლოგიით შეპყრობილმა, ინტერნეტში მოძებნა პრორუსული ფლაერები და ჩამოტვირთა ისინი თავის კომპიუტერში მეხსიერების დისკზე , რათა შემდგომში გაერიგებინა საინფორმაციო ფლაერები მღვდლებზე საზოგადოებრივ კანცელარიაში, სადაც მეუფე არ გამოჩენილა ერთი წლის განმავლობაში“, - დასძინეს მათ.
ტულჩინის ეპარქიაში აღნიშნეს, რომ ”ელექტრონული კვალით - მის კომპიუტერში მანიპულაციების თარიღებით, ადვოკატებმა გაარკვიეს, რომ პროვოკაციული პოლიტიკური ბროშურების ფაილი ვიღაცამ გადმოწერა მის კომპიუტერში, როდესაც ის უკვე რამდენიმე დღის  ”დაპატიმრებული” იყო!”.
„დაცვა საფუძვლიანად მოითხოვდა მეუფეს სრულად გამართლებას: მრავალი წინასაგამოძიებო პროცედურული დარღვევისა და ჩხრეკის დროს თაღლითობის (მანიპულაციის) გამო და დასავლეთის სასამართლოების, მათ შორის ევროპის კანონების  გათვალისწინებით, რომლის წევრობისკენ არაერთი წელია ისწრაფვის უკრაინა.’’ - შეაჯამეს ეპარქიაში.