უმე-მ გააპროტესტა კულტურის სამინისტროს განზრახვა ლავრის შენობების დალუქვასთან დაკავშირებით
კულტურის სამინისტროს განზრახვაზე ქვემო ლავრის 4 ახალი შენობის დალუქვასთან დაკავშირებით უმე-ის იურიდიულ დეპარტამენტში 10 აგვისტოს გააკეთეს კომენტარი. ადვოკატებმა ვებგვერდზე აღნიშნეს, რომ მსგავსი ქმედებები სრულიად უკანონოა.
„მოტივები და კანონის ნორმები, რის საფუძველზეც მიიღო გადაწყვეტილება სასამართლომ, სასამართლომ წერილობით არ დაასახელა და გადაწყვეტილების სრული ტექსტი არ გამოაცხადა“, - წერენ ადვოკატები კულტურის სამინისტროს მიერ კიევ-პეჩერის ლავრასთან ხელშეკრულების შეწყვეტის კანონიერად გამოცხადების შესახებ.
”იმის საფუძველზე, რომ ხელშეკრულების შეწყვეტა ცალმხრივად მოხდა უკანონოდ და, შესაბამისად,  უკრაინის სამოქალაქო კოდექსის 216 მუხლის 1 ნაწილის შესაბამისად, ასეთმა უარმა არ შექმნა სამართლებრივი შედეგები და სასამართლომ არასრულად და მიკერძოებულად გამოიკვლია საქმის მტკიცებულებები და გარემოებები, შეიძლება ითქვას, რომ გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა მატერიალური და საპროცესო სამართლის მნიშვნელოვანი დარღვევით, რაც გამოიწვევს სააპელაციო სასამართლოს მიერ საჩივრის შეტანას და გადაწყვეტილების კანონიერების შემოწმებას“, - ასე გამოეხმაურა იურიდიული დეპარტამენტი კულტურის სამინისტროსა და მონასტერს შორის ხელშეკრულების გაწყვეტის კანონიერების შესახებ გადაწყვეტილებას.
„ამ კუთხით თქვენს ყურადღებას ვამახვილებთ იმაზე, რომ ნაკრძალის წარმომადგენელთა ნებისმიერი ქმედება შენობების დალუქვის ან მონასტრის სარგებლობის აკრძალვის მიზნით არა მხოლოდ უკანონოა, არამედ თვითნებობად კვალიფიცირდება, რისთვისაც გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა. “ - დაასკვნა ადვოკატებმა.