ჟურნალისტი სკვორცოვი გისოსებს მიღმა კიდევ ორ თვეს გაატარებს
2023 წლის 31 ივლისს კიევში გაიმართა სასამართლო სხდომა უკრაინელი ჟურნალისტის დიმიტრი სკვორცოვის საქმეზე, რომელიც წერდა სტატიებს მართლმადიდებლური ეკლესიის დაცვაზე, იუწყება ბლოგერი მიროსლავა ბერდნიკი თავის ტელეგრამ-არხზე.
მისი თქმით, სკვორცოვს ბრალად ედება სამშობლოს ღალატი 2014 წლის მაისიდან 2016 წლის დეკემბრამდე დაწერილი სტატიებისთვის, რომლებიც ეხება 2020 წლის შემდეგ უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსში გაჩენილ კრიმინალურ სტატიებს.
ბერდნიკი წერს, რომ სკვორცოვს ბრალად ედება „უცხო სახელმწიფოს, უცხო ორგანიზაციისა და მათი წარმომადგენლების დახმარება უკრაინის წინააღმდეგ დივერსიული მოქმედებების განხორციელებაში“.
შეხვედრის შედეგად სასამართლომ დიმიტრი სკვორცოვის აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი დაკავების იზოლატორში ყოფნა კიდევ 60 დღით გაუხანგრძლივა.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა სკვორცოვი 2023 წლის 20 თებერვალს დააკავა. მას შემდეგ ის ციხეშია.