მეუ-სა და უბკე-ის სასულიერო პირებს არ სურთ ფრონტზე კაპელანებად წასვლა, - წყარო
უბკე-ისა და მეუ-ს სასულიერო პირები არ გამოთქვამენ ფრონტზე კაპელანებად წასვლის სურვილს, - განუცხადა მჟკ-ს უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს წყარომ.
წყაროს ცნობით, ბოლოდროინდელ ონლაინ კონფერენციაზე ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოსა და თავდაცვის სამინისტროს შორის, თავდაცვის სამინისტროს სოციალური და ჰუმანიტარული პოლიტიკის დეპარტამენტის დირექტორმა ნაზიმ აგაევმა განაცხადა, რომ აღმსარებლობაზე გაცემული 738 მანდატიდან მხოლოდ 150 სასულიერო პირი წავიდა ფრონტზე.
ყველაზე მეტი მანდატი გაიცა მეუ-ზე - 494. აქედან ჯარში მხოლოდ 97 ადამიანია, ანუ 20%. დაახლოებით იგივე სიტუაციაა უბკე-თან დაკავშირებით. 91 მანდატიდან უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მხოლოდ 25 ადამიანი მსახურობს კაპელანად.
ამავდროულად, უმე-ის მღვდლებს ეკრძალებათ ფრონტზე კაპელანებად წასვლა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელის, ელენსკის თქმით, სამხედრო კაპელანი რომ გახდე, უნდა დატოვო უმე. ამასთან, ელენსკიმ თქვა, რომ უკრაინას აკლია კაპელანები.