ელენსკიმ პირობა დადო, რომ უზრუნველყოს ჰასიდურ პილიგრიმობას უმანში
2023 წლის 16 აგვისტოს სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა გამართა შეხვედრა, ებრაულ ახალ წელს უმანში ჰასიდი მომლოცველობის პრობლემების გადასაჭრელად.
„მიუხედავად მკაცრი რეკომენდაციებისა მომლოცველთა მიმართ, რომ მაქსიმალურად თავი შეიკავონ უმანში მომლოცველებისგან, ომის, ჩვენი ქვეყნის რეგულარული მასიური დაბომბვისა და რუსეთის მხრიდან შესაძლო პროვოკაციების გათვალისწინებით, ჰასიდები ამ მოგზაურობას თავიანთ რელიგიურ მოვალეობად თვლიან“, - აღნიშნა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა და ხაზი გაუსვა, რომ „ მომლოცველების ამ რაოდენობით ჩამოსვლა ქვეყანაში, სადაც ომი მიმდინარეობს, მოითხოვს სერიოზულ, ლოჯისტიკურ, ჯანდაცვის და სხვა ღონისძიებების გატარებას სამთავრობო უწყებების მხრიდან.
ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ „ქალაქისა და რეგიონული ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, სამართალდამცავმა უწყებებმა, მესაზღვრეებმა, დიპლომატებმა და მებაჟეებმა განაცხადეს, რომ მზად არიან მიიღონ 30 000-ზე მეტი მომლოცველი“.
ხელისუფლება წყვეტს „პრიორიტეტულ საკითხებს“ - შესვლისა და რეგისტრაციის პროცედურას, მომლოცველთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, მიკრორაიონის კეთილმოწყობას, საცხოვრებელ პირობებს, მომლოცველთა კვებას.
ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა ჰასიდებისთვის "რელიგიური გრძნობების გამოსახატავად ღირსეული პირობების შექმნის აუცილებლობას ".
ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ისინი ამ წელს "უსაფრთხოების გამოწვევების" წინაშე აღმოჩნდნენ, რადგან საჭიროა ადამიანების დიდი რაოდენობის დაცვა მტრისგან. კერძოდ, უმანის მერმა ირინა პლეტნევამ ამ ამოცანას შეუძლებელი უწოდა.
„თუმცა, როგორც ცენტრალურმა, ისე ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დაგროვდა მნიშვნელოვანი გამოცდილება პილიგრიმების ჩამოსვლის ორგანიზებაში და მოახერხა ერთი შეხედვით გადაუჭრელი საკითხების გადაჭრა“, - აცხადებენ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკაში.
მისმა ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ "გამოთქვა რწმენა, რომ ყველა სერვისი, რომელიც ჩართულია ყოველწლიურ მომლოცველებთან დაკავშირებული ღონისძიებების ორგანიზებაში, გააკეთებს ყველაფერს, რაც აუცილებელია პილიგრიმების მშვიდობიანი ჩამოსვლისთვის".