დუმენკომ ბილა-ცერკაში საკათედრო ტაძრის მიტაცების მონაწილეები დააჯილდოვა
2023 წლის 19 აგვისტოს მეუ-ს ხელმძღვანელი სერგეი დუმენკო მივიდა უმე-სთვის ჩამორთმეულ ფერისცვალების ტაძარში, სადაც უხელმძღვანელა ,,ღვთისმსახურებას’’. წერს თავის ფეისბუქის არხზე ბილა-ცერკვას სპიკერი "არქიეპისკოპოსი" ევსტრატი ზორია.
ზორიას შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ დუმენკომ საკათედრო ტაძრის ჩამორთმევის ორგანიზატორი, მეუ-ს „მღვდელი“ და საკრებულოს დეპუტატი ნიკოლოზ გოპაინიჩი მიტრის ტარების უფლებით დააჯილდოვა. მეუ-ს ხელმძღვანელმა გოპაინიჩის საქმიანობას უწოდა "უანგარო შრომა ეკლესიის სასიკეთოდ".
სერგეი პეტროვიჩმა ასევე ბილა-ცერკვას მერი გენადი დიკი დააჯილდოვა ,,წმინდა გიორგის’’ ორდენით და საკრებულოს მდივანი დიმიტრი კირიშუნი - "წმინდა ვლადიმირის ორდენით" -. ტაძრის დარბევის დანარჩენი მონაწილეები დუმენკომ „დიპლომებით“ დააჯილდოვა.
შეგახსენებთ, რომ გოპაინიჩი, გარდა იმისა, რომ მოახდინა უმე-ის ფერისცვალების ტაძრის აღების ორგანიზება, ცნობილი გახდა ბარძიმიდან ჭიქის ხელით ამოღების კადრებით.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ გოპაინიჩმა და ზორიას სხვა სასულიერო პირებმა, ხელისუფლების მხარდაჭერით, საკათედრო ტაძრის კარები უროს, ლომის, რკინის საჭრელის საშუალებით გატეხეს.