ჩერკასის სასამართლომ მიტროპოლიტ ფეოდოსის წინააღმდეგ საქმის განხილვა დაიწყო
ჩერკასში ასამართლებენ უმე-ის მმართველ ეპისკოპოსს, მიტროპოლიტ ფეოდოსს. ფოტო: страница Черкасской епархии УПЦ в Facebook
2023 წლის 21 აგვისტოს, ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ გამართა პირველი საქმის არსებითად მოსმენა ჩერკასისა და კანევსკის მიტროპოლიტ ფეოდოსის წინააღმდეგ. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის პრესსამსახური.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური ეპისკოპოსს ადანაშაულებს  სისხლის სამართლის კოდექსის 161 და 436-2 მუხლების(მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური მრწამსიდან და შეხედულებიდან გამომდინარე, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, კანონიერად აღიარება, მისი მონაწილეების განდიდება) დარღვევაში.
პროცედურების მიხედვით, სასამართლო სხდომის დასაწყისში მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ მის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებზე შესავალი სიტყვა წარმოთქვა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ეპისკოპოსმა ფეოდოსიმ განაცხადა, რომ მის მიმართ წაყენებული ბრალდება უსაფუძვლო და მოგონილია და იმედოვნებს, რომ სასამართლო ამას აღიარებს.