კამიანეც-პადოლსკიდან მომავალი მომლოცველები პოჩაევის ლავრაში ჩავიდნენ
2023 წლის 26 აგვისტოს დილით, მომლოცველები კამიანეც-პადოლსკიდან მივიდნენ პოჩაევის ლავრაში, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
აღდგომის ტროპარის გალობითა და შეძახილებით "ქრისტე აღდგა!" მონასტერში 10 ათასამდე მომლოცველი შევიდა. შესასვლელში მათ ტრადიციულად ნაკურთხი წყალი აპკურა მონასტრის ერთ-ერთმა მღვდელმსახურმა.
წელს რელიგიური მსვლელობა კამენეც-პოდოლსკიდან პოჩაევამდე, რომელიც თითქმის 200 წელია გრძელდება, უზარმაზარი სირთულეების წინაშე აღმოჩნდა. ხმელნიცკის რეგიონის ხელისუფლებამ და კამიენეც-პადოლსკის მერმა აკრძალა იგი. აგილობრივებს ომში გაწვევები დაურიგეს. ვოლოჩისკის და ტერნოპოლის ხელისუფლებამ აკრძალა მომლოცველთა შესვლა მათ ტერიტორიაზე. ჯვაროსნებს პოლიციისა და აქტივისტების მიერ გადაკეტილი გზების გვერდის ავლით, მინდვრებით მოუწიათ მსვლელობის გაგრძელება.