პაპი რუსებს: თქვენ ხართ დიდი იმპერიის, დიდი დედა რუსეთის მემკვიდრეები
რომის პაპმა რუსებს განუცხადა, რომ ისინი დიდი რუსეთის მემკვიდრეები არიან. ფოტო: сайт Римско-католической Архиепархии РКЦ в Москве
რომის პაპმა ფრანცისკემ რუსეთს დიდი ჰუმანურობის ქვეყანა უწოდა და რუს ახალგაზრდებს მოუწოდა არ დაივიწყონ თავიანთი სახელმწიფოს სიდიადე. ამის შესახებ რმე-ის ხელმძღვანელმა რუს კათოლიკეებთან ონლაინ შეხვედრაზე განაცხადა, იუწყება მოსკოვის ღვთისმშობლის სახელობის რომის-კათოლიკური საეპისკოპოსოს ვებგვერდი.
„არასოდეს დაივიწყო მემკვიდრეობა. თქვენ ხართ დიდი რუსეთის მემკვიდრეები: წმინდანთა დიდი რუსეთის, მმართველების: პეტრე I-ის, ეკატერინე II, უდიდესი სიწმინდის, კურთხეული კულტურისა და უდიდესი ადამიანობის ქვეყანა. არასოდეს უარყოთ ეს მემკვიდრეობა, თქვენ ხართ დიდი დედა რუსეთის მემკვიდრეები. გმადლობთ თქვენი არსებობისთვის, რუსეთის არსებობისთვის“, - მიმართა რომის პაპმა ფრანცისკემ რუსებს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რომის პაპი შეუთანხმდა უნგრეთის პრეზიდენტს იმუშაოს უკრაინაში მშვიდობის მისაღწევად.