უმე-ის გაძევება ლავრიდან: კურსი საბჭოთა ათეიზმისკენ?
2023 წლის 9 აგვისტოს კიევის საქალაქო სასამართლომ კანონიერად სცნო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიევ-პეჩერის ლავრასა და ეროვნულ ნაკრძალს "კიევ-პეჩერის ლავრას" შორის დადებული უსასყიდლო სარგებლობის ხელშეკრულების შეწყვეტა, რომლის მიხედვითაც უმე იყენებდა ლავრის შენობას. მეორე დღესვე იმავე სასამართლომ სახელმწიფოს ბერების ლავრიდან განდევნის ნება დართო.
11 აგვისტოს ნაკრძალმა მორწმუნეებს ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე შესვლა აუკრძალა. და მალე კულტურის სამინისტრომ ლავრის ტერიტორიიდან გააძევა კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია. ამავდროულად, ხელისუფლება ცდილობს სასტუმროს შენობებიდან ბოლო კვირებში იქ მცხოვრები მორწმუნეების განდევნას. ისინი ბლოკავენ წყლის, საკვების და მედიკამენტების გადაცემას.
ეს ყველაფერი მოგვაგონებს სამხედრო ტაქტიკას, მტრის ციხის ალყაში მოქცევისა და აღების მიზნით. მაგრამ ამ როლში არა მტრები, არამედ უკრაინის მოქალაქეები არიან, რომლებსაც კონსტიტუცია ანიჭებს თავისუფალი აღმსარებლობის უფლებას.
ვის ეკუთვნის ლავრა?
ახლა უკრაინის ხელისუფლება ხმამაღლა ამბობს, რომ ლავრის შენობები სახელმწიფოს ეკუთვნის და, შესაბამისად, მას აქვს უფლება განკარგოს ისინი საკუთარი შეხედულებისამებრ. მაგრამ გავიხსენოთ, რომ მონასტერი „სახელმწიფო“ საკუთრებად იქცა 100 წელზე ნაკლები ხნის წინ. უფრო მეტიც, ის, ფაქტობრივად, მიტაცებულ იქნა სახელმწიფოს მიერ, რომლის ქმედებებს დღევანდელ უკრაინაში უმეტესწილად კრიმინალური ხასიათი აქვს. მაგრამ ლავრის მიტაცების შემთხვევაში უკრაინის დღევანდელი ხელისუფლების მეხსიერება მოულოდნელად ქრება.
კიევ-პეჩერის ლავრა დაარსდა 1051 წელს ბერი ანტონის მიერ და მას შემდეგ ყოველთვის იყო ეკლესიის საკუთრება, 1926 წლის 29 სექტემბრამდე, სანამ უკრაინის სსრ სახალხო კომისართა საბჭომ მიიღო დადგენილება „ყოფილი კიევ-პეჩერის ლავრის, როგორც ისტორიული და კულტურული სახელმწიფო ნაკრძალის აღნიშვნის შესახებ და გარდაექმნა იგი სრულიად უკრაინულ სამუზეუმო ქალაქად. თუ უკრაინაში დეკომუნიზაცია მიმდინარეობს, მაშინ, ლოგიკურად, 1926 წლის სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილება უნდა გაუქმდეს და ლავრა კანონიერ მფლობელებს დაუბრუნდეს. კანონიერი მფლობელი არის უმე, მაგრამ იქნებ ვინმემ თქვას, რომ ეს ტიტული ეჭვქვეშ აყენებს მეუ-ს და სწორედ მათ უნდა დაუბრუნოს სახელმწიფომ ლავრა. აქ არ მოვიყვანთ მტკიცებულებას იმის თაობაზე, რომ მეუ-ს არ აქვს რაიმე უფლება ლავრაზე, ჩვენ მხოლოდ ვიტყვით, რომ სახელმწიფო არც კი აპირებს რაიმეს გადაცემას, როგორც ეს ქვემოთ იქნება განხილული.
გავიმეოროთ, 1926 წელს ბოლშევიკებმა ძალით წაართვეს ლავრა ეკლესიას და გადასცეს ორგანიზაციას, რომელსაც დღეს უწოდებენ "კიევო-პეჩერის ლავრის ეროვნულ ნაკრძალს". სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ამჟამინდელ ნაკრძალს სამართლიანად შეიძლება ეწოდოს ბოლშევიკების მემკვიდრე, რადგან მან მიიღო მონასტრის ფლობის უფლებები უღმერთო საბჭოთა ხელისუფლებისგან. ახლა კი ეს ორგანიზაცია არღვევს ხელშეკრულებას უფასო სარგებლობის შესახებ და აძევებს ეკლესიას ლავრიდან, რომელიც არის მონასტრის ნამდვილი მფლობელი. უფრო მეტიც, ის ამას ისე მოუხერხებლად აკეთებს სამართლებრივი თვალსაზრისით, რომ ნებისმიერმა მიუკერძოებელმა ადვოკატმა და განსაკუთრებით მოსამართლემ უნდა აღიაროს ასეთი ქმედების უკანონობა. მაგრამ უკრაინის სასამართლოები მაინც სხვანაირად უყურებენ საქმეს. მინდა დავიჯერო, რომ ჯერჯერობით.
კიევ-პეჩერის ლავრის იურისტმა მამა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, რომ „გულუბრყვილო იყო იმის მოლოდინი, რომ სხვა გადაწყვეტილება იქნებოდა მიღებული იმ შემთხვევაში, როდესაც მთელი ადმინისტრაციული აპარატი ჩართული იყო მონასტრისთვის რელიგიური საქმიანობის უფლების ჩამორთმევის მიზნით“. მაგრამ მიუხედავად ყველაფრისა, ამ გადაწყვეტილების უკანონობა აშკარაა. ლავრას ქონების უსასყიდლოდ გამოყენების შესახებ შეთანხმება ნაკრძალმა ცალმხრივად შეწყვიტა იმის გამო, რომ მონასტერმა თითქოს „სავალალო მდგომარეობაში შეინახა ქონება“ და, შესაბამისად, „დაარღვია ხელშეკრულების პირობები“.
რეზერვს ამის არანაირი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია და ვერც წარადგენს მისი არარსებობის გამო. მაგრამ არსებობს უამრავი საპირისპირო მტკიცებულება. ყველას შეუძლია ლავრაში მისვლა და ნახვა, თუ რა სიფრთხილით და ყურადღებით ეპყრობოდა მონასტერი ლავრის ქონებას, როგორ იქნა ფაქტიურად ნანგრევებიდან აღდგენილი ეკლესიები და სხვა ნაგებობები და ამაზე არც ერთი გროში არ დახარჯულა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან. თვით ანტიეკლესიური არხებიც კი ლავრიდან გადმოცემული რეპორტაჟებით გვიჩვენებენ, თუ რამდენად უკეთესად გამოიყურება ქვედა ლავრა, რომელშიც მონასტერია განთავსებული, ვიდრე ზემო ლავრა, რომლითაც ნაკრძალი ხელმძღვანელობს.
ლავრას მდგომარეობა, რომელიც გადაეცა მონასტერს საბჭოთა რეჟიმის შემდეგ. ფოტო: Просветительский отдел УПЦ
ლავრას დღევანდელი მდგომარეობა. ფოტო: wikipedia.org
გასაკვირია, რომ კიევის სასამართლომ გადაწყვიტა უარყოს ასეთი აშკარა მდგომარეობა. მინდა დავიჯერო, რომ სააპელაციო სასამართლო ამ გადაწყვეტილებას შეცვლის. მაგრამ სანამ საჩივარი განიხილება, ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილება კანონიერ ძალაში არ შესულა, რაც ნიშნავს, რომ უსასყიდლო სარგებლობის შესახებ ხელშეკრულება ძალაშია. თუმცა, ამის მიუხედავად, გრძელდება უკანონო ქმედება.
განდევნა ქვემო ლავრიდან
ნაკრძალისა და ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები ლუქავენ ლავრას შენობებს და ბლოკავენ მონასტერში მისასვლელს. თუმცა ამას ხელისუფლების წარმომადგენლები ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილებამდეც აკეთებდნენ. მაგალითად, 2023 წლის 19 აპრილს კულტურის სამინისტროს კომისიამ კიევ-პეჩერის ლავრას 39-ე კორპუსის კარები გატეხა უროსა და ლომის გამოყენებით. ამის შესახებ მონასტრის ერთ-ერთმა მცხოვრებმა ისაუბრა. „ეს ყველაფერი მოხდა რკინის საწრელის დახმარებიტ და ყოველგვარი საბუთის წარდგენის გარეშე. პოლიცია იცავს ამ უკანონოებს და „1+1“ კი - იღებს მათ“, - განაცხადა ლავრას ბერმა. ხოლო 2023 წლის 6 ივლისს მოხდა ლავრას ნამდვილი აღება, რომელიც სამხედრო ოპერაციას ჰგავდა. ერთი დღით ადრე ხელისუფლების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ქვემო ლავრაში შესვლა მხოლოდ დილის 9:00 საათზე დაიწყება. მაგრამ უკვე 6 საათზე პოლიციამ გადაკეტა შესასვლელი და წითელ ბერეტიანები იარაღით ხელში ლავრაში შევიდნენ. ლავრაში მყოფი მორწმუნეები ჩაკეტეს. ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაიწყეს სამონასტრო შენობების კარების გატეხვა.
ვინც ცდილობდა ამ უკანონობის აღკვეთას (ვიმეორებთ, ეს ყველაფერი სასამართლოს გადაწყვეტილების ან სხვა კომპეტენტური ორგანოს გარეშე მოხდა), ძალის გამოყენებით გამოათრიეს, ზოგს სასტიკად მოექცნენ და დააკავეს კიდეც. იმ ქალებსაც კი, რომლებიც ლავრის დაცვას ცდილობდნენ, უდიერად ექცეოდნენ. შედეგად, წითელმა ბერეტიანებმა 70-ე შენობა, უნეტარესის ონუფრის რეზიდენცია აიღეს და საკეტები შეცვალეს. იგივე გააკეთეს 69-ე და 71-ე კორპუსებთან მიმართებაში.
იმავე დღეს, 2023 წლის 6 ივლისს, ხელისუფლებამ გამოაცხადა, რომ ლავრა დაკეტილი იქნებოდა დილის 11 საათამდე. ამის გამო ყველა, ვინც მღვიმელი აღაპიტის ტაძარში მივიდა, იძულებული გახდა, გარეთ გალავნის მიღმა დამდგარიყო და წმიდა ზიარება გისოსებიდან მიეღო.
ზიარება ლავრაში გალავანს მიღმა. ფოტო: скриншот видео пресс-службы УПЦ
ამავდროულად, უკრაინის კონსტიტუცია ნათლად წერს, რომ მოქალაქეებს აქვთ უფლება „თავისუფლად შეასრულონ რელიგიური კულტები და რიტუალური ინდივიდუალურად თუ ერთობლივად და განახორციელონ რელიგიური საქმიანობა“. დიახ, ამ უფლებას აქვს შეზღუდვები, მაგრამ, ჯერ ერთი, ისინი უნდა იყოს გაწერილი კანონში და მეორეც, უნდა არსებობდეს რეალური საფრთხე საზოგადოებრივი წესრიგის, მოსახლეობის ჯანმრთელობისა და ზნეობის, ან უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვისთვის. ამ შემთხვევაში დაფიქსირდა კონსტიტუციის ნორმების აშკარა დარღვევა. და ეს არის ქვეყანაში, რომელსაც ევროკავშირში გაწევრიანების იმედი აქვს!
არა სემინარიელებს და მის უნეტარეს ონუფრის
2023 წლის 11 აგვისტოს რეზერვის თანამშრომლებმა, სამართალდამცავებთან ერთად, დალუქეს ლავრას 54 და 58 სასტუმროს შენობები, რომლებშიც მომლოცველები იმყოფებოდნენ. ისინი გააფრთხილეს, რომ შენობების დატოვების შემდეგ ვეღარ დაბრუნდებიან. შეადგინეს ლავრაში შესვლის ნებადართული სიები და მათ შორის არ იყო... უმე-ის წინამძღვარი, უნეტარესი ონუფრი და უმე-ს საქმეთამმართველი, მიტროპოლიტი ანტონი.
მრევლი ლოცულობს დალუქული შენობების წინ. ფოტო: 24 канал
უმე-ის სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ კულტურის სამინისტრომ, რეზერვის მიერ წარმოდგენილმა, შექმნა იმ პირთა სიები, რომლებიც ლავრის ტერიტორიაზე შეიძლება დაშვებულ იქნენ. ამ სიებში შედიოდა მხოლოდ სამონასტრო სასულიერო პირები და არ შედიოდნენ სემინარიელები და მონასტრის სხვა წვეულები, ასევე მიტროპოლიტი ონუფრი. „ლავრის ტერიტორიაზე შესვლა ეკრძალება უმე-ის წინამძღვარს, მიტროპოლიტ ონუფრის და უმე-ის საქმეთამმართველს, მიტროპოლიტ ანტონს“, - თქვა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
გარდა ამისა, ეპისკოპოსმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ სამართალდამცავებმა დაბლოკეს რამდენიმე საწყობი, რომლებშიც საკვები ინახებოდა. „ლავრას ტერიტორიაზე არის მარნები, სადაც ინახება საკვები. რამდენიმე დღის წინ სამართალდამცავებმა ეს ტერიტორია დალუქეს და ახლა ამ საწყობებთან წვდომა არ გვაქვს“, - განაცხადა მან. რა ჰქვია სიტუაციას, როდესაც ხელისუფლება ხალხს ართმევს საკვებზე ხელმისაწვდომობას?
უფრო მეტიც, თუ უნეტარესი ონუფრისთვის ლავრაში შესვლა აკრძალულია, მაშინ „ლავრას მმართველის მოვალეობის შემსრულებელმა აბრაამ ლოტიშმა 2023 წლის 15 აგვისტოს შეძლო შეუფერხებლად შესულიყო მიტროპოლიტი ონუფრის რეზიდენციაში (კიევ-პეჩერის ლავრის 70-ე კორპუსი), კარებიდან ნაკრძალის ბეჭედი ჩამოგლიჯა.
ლოტიში აღებს უნეტარესი ონუფრის ლავრის რეზიდენციის კარებს. ფოტო: телеграм-канал «Прамиха»
აღსანიშნავია, რომ ლოტიშს ჰქონდა კორპუსის გასაღები. მის ქმედებებში სამართალდამცავები არ ჩარეულან.
2023 წლის 18 აგვისტოს კულტურის სამინისტრომ წერილები გაუგზავნა კიევის სასულიერო აკადემიასა და სემინარიას, სადაც ნათქვამია, რომ კიევის სასულიერო სკოლების მასწავლებლები, სტუდენტები და პერსონალი განიხილება როგორც ლავრას სტუმრები და, შესაბამისად, მონასტრის ტერიტორიაზე და აკადემიის შენობებში დაშვება აკრძალულია. 2023 წლის 25 აგვისტოს სამინისტრომ დააფიქსირა თავისი უარი კსას-ის სტუდენტებისა და მასწავლებლების მოთხოვნაზე, მათთვის აკადემიურ შენობებთან შეუფერხებლად დაშვების შესახებ.
ამავდროულად, მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესია ლარვადან გაძევებულია, ნაკრძალის დირექტორატი დაჟინებით მოითხოვს, რომ უმე-მ გააგრძელოს ყველა კომუნალური გადასახადის გადახდა.
ლავრიდან უმე-ის თანდათანობით გამოძევების ტაქტიკა თანდათან ნაყოფს იძლევა, ლავრა ცარიელდება და ეკლესიის გარდა, დიდი ალბათობით, არავის სჭირდება, როგორც საკრალური ობიექტი.
ცარიელი ლავრა
უმე-ს მსახურება ფერისცვალების დღესასწაულის წინა დღეს ლავრის სატრაპეზო ტაძარში თვალსაჩინო იყო, საიდანაც ექვს თვეზე მეტი ხნის წინ გააძევეს უმე.ჩვეულებრივ ამ დღეს ლავრაში ტევა არ იყო, წირვაზე ათასობით მორწმუნე ლოცულობდა. ხოლო 2023 წელს, როცა სატრაპეზოს ეკლესიაში სადღესასწაულო ღამისთევა ჩაატარა, „მეუ-ს ლავრის მმართველის მოვალეობის შემსრულებელმა აბრაამ ლოტიშმა’’, სურათი ასეთი იყო.
მეუ-ს ,,სადღესასწაულო წირვა'' ფერისცვალების დღესაწაულზე ლავრაში. ფოტო: СПЖ
ამ აშკარად სამარცხვინო ფაქტს ძალიან ორიგინალურად გამოეხმაურა მეუ-ს სპიკერი ივან (ევსტრატი) ზორია. მისი თქმით, „მასიურობის“ სურვილი „რუსული სამყაროს“ ერთ-ერთი ნიშანია და მის „უკრაინულ ეკლესიას“ ასეთი ნაკლი არ აქვს. „როდესაც ქრისტე ჯვარს აცვეს, ხალხი ყვიროდა „ჯვარს აცვი“. როდესაც ქრისტე აღდგა, მხოლოდ რამდენიმე ადამიანი იყო მოწმე, ”- თქვა ზორიამ. ძალიან წარუმატებელი მცდელობაა როგორღაც აეხსნა, თუ რატომ არ სურთ უკრაინის მოქალაქეებს უმე-სგან "განთავისუფლებულ" ეკლესიებში სიარული. 2023 წლის ივნისის ბოლოს, მაშინდელმა კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ თქვა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრა, სავარაუდოდ, "ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში დახურული იყო უკრაინელებისთვის", მაგრამ ახლა სამინისტრო მას უკრაინული მნიშვნელობებით ავსებს, რაც იყო მისი შექმნის დასაწყისი“. მინისტრის თქმით „ლავრა უკრაინული ხდება“. ფერისცვალების დღესასწაულზე წირვის დროს ცარიელი სატრაპეზო ეკლესიის სირცხვილმა ნათლად აჩვენა ყოფილი მინისტრის შეცდომები. ათასობით უკრაინელი მიდიოდა ლავრაში ღვთისმსახურებაზე, როდესაც, მისი თქმით, ის მათთვის "დაკეტილი იყო" და რატომღაც უარი თქვეს წასვლაზე, როდესაც ა. ტკაჩენკომ და სხვებმა გააღეს იგი.
ლავრას "პროფილის შეცვლა"
თუ სერიოზულად ვიმსჯელებთ, ყველასთვის უკვე აშკარაა, რომ არავის სჭირდება მეუ ლავრაში. ნაკრძალსაც კი. ხელისუფლებას სულ სხვა გეგმები აქვს ლავრასთან დაკავშირებით.
2023 წლის ივლისის ბოლოს კულტურის ყოფილმა მინისტრმა ა.ტკაჩენკომ BBC-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის მნიშვნელობა მდგომარეობს იმაში, რომ მდებარეობს ჰოლოდომორის მუზეუმსა და „დედა სამშობლოს“ შორის, ანუ ორ ობიექტს, რომლებსაც აქვთ საჯარო ისტორიული, მაგრამ არა რელიგიური მნიშვნელობა. ოფიციალურმა პირმა თქვა, რომ „მუზეუმის ხელმძღვანელობამ შეიმუშავა კონცეფცია თანამედროვე ლავრის, როგორც კულტურული, საგანმანათლებლო, სულიერი ცენტრის ახალი ხედვისთვის, რომელიც გათვლილია მრავალი წლის მანძილზე“.
მისი თქმით, მისი ხელმძღვანელობის წყალობით, „ლავრა გამოცოცხლდა; მის ტერიტორიაზე ეწყობა სასულიერო მუსიკის კონცერტები, გამოფენები, გეგმები მაზეპას ეკლესიის დასრულებისა და მაზეპას მუზეუმის შექმნის შესახებ“. ბოლო სიტყვები აშკარად ცხადყოფს ხელისუფლების ჭეშმარიტ ზრახვებს ლავრასთან დაკავშირებით, რადგან ისინი აპირებენ „მაზეპას ეკლესიის“ აშენებას, რათა იქ მუზეუმი განთავსდეს. მანამდე ა.ტკაჩენკომ გამოთქვა ლავრას ხალხური რეწვის ცენტრად გადაქცევის სურვილი. ხოლო, ყოფილი მინისტრის თქმით, „ლავრას ტერიტორია არის მშვენიერი ადგილი გმირთა პანთეონისთვის“. ჩვენ არ ვკამათობთ, გმირთა პანთეონი უნდა არსებობდეს უკრაინაში, როგორც ბევრ სხვა ქვეყანაში, მაგრამ ამ მიზნით არ დაუარსებია ბერ ანტონი პეჩერელს ლავრა.
კიდევ ერთი საერო პროექტი, რომლის განხილვაც უკვე აქტიურად მიმდინარეობს, ლავრაში სამხედროებისთვის სარეაბილიტაციო ცენტრის შექმნაა. ჯერ კიდევ 2023 წლის მაისში კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის დირექტორმა მ. ოსტაპენკომ აწარმოა მოლაპარაკება პარამედიკოს იულია პაევსკაიასთან („ტაირა“) ქვედა ლავრის ტერიტორიაზე უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებისთვის სარეაბილიტაციო ცენტრის შექმნის შესახებ. მათ გარკვეული შენობაც კი დაათვალიერეს (აღდგენილი, გავიხსენოთ, უმე-ის მიერ) სამხედროებისთვის გადაცემის მიზნით. 2023 წლის აგვისტოს მედიის ბრიფინგზე მან გაიმეორა ეს იდეა და თქვა, რომ მონასტერს ჩამოართმევს შენობებს პატიმრებისა და დაჭრილების დასასახლებლად, რომლებსაც ესაჭიროებოდათ „სულიერი რეაბილიტაცია“. მისი თქმით, სახელმწიფოს „ამჟამად ასეთი ფართები არ აქვს“ (???), მაგრამ ლავრაში არის სასტუმროები, რომლებიც „გამოიყენება სამხედროების, დაჭრილების და პატიმრების საჭიროებისთვის“.
რასაც დღეს ვხედავთ არის ათეიზმი 2.0
ეს არ არის ფაქტების გადაჭარბებით შეფასება, რადგან ხელისუფლება ერთმანეთის მიყოლებით იმეორებს ბოლშევიკების ნაბიჯებს.
ისევ არ ვკამათობთ, რომ სამხედროებს და არა მარტო მათ სჭირდებათ რეაბილიტაცია. მაგრამ ეს ყველაფერი ჩვენ უკვე გავიარეთ 1920-იან წლებში საბჭოთა მმართველობის დროს. ზუსტად ასი წლის წინ, 1923 წელს, ბოლშევიკებმა მოაწყვეს სარეაბილიტაციო ცენტრი ლავრაში რევოლუციის ინვალიდთა და სამოქალაქო ომის მსხვერპლთათვის, რომელსაც ეწოდა ინვალიდის ქალაქი. ასევე ლავრაში განთავსდა კულტებისა და საყოფაცხოვრებო ნივთების მუზეუმი, პროთეზირების ქარხანა, საწარმოო ორგანიზაცია, პოლიტექნიკური კურსები ინვალიდთათვის და რიგი სხვა სამეცნიერო, კულტურული და საგანმანათლებლო დაწესებულებები. ამის შესახებ დაწვრილებით სტატიაში „ეკლესიის განდევნა ლავრიდან: გასაოცარი პარალელები მე-20 საუკუნესთან“.რა გამოვიდა საბოლოოდ? კარგი არაფერი. ყველა ეს ინსტიტუტი სიხარულით ჩაიძირა დავიწყებაში და თავად ლავრა 1988 წელს ეკლესიას გადაეცა დანგრეულ მდგომარეობაში. დიახ, მიძინების საკათედრო ტაძარი გერმანელებმა ააფეთქეს 1941 წელს, მაგრამ ყველაფერი დანარჩენი მაშინდელი საბჭოთა უკრაინის ხელისუფლების ქმედების შედეგი იყო. ისევ და ისევ, იმისდა მიუხედავად, რომ 1920-იან წლებში ბოლშევიკები აქტიურად უჭერდნენ მხარს ეგრეთ წოდებული ეკლესიის განახლების პროექტს, ხალხი არ დადიოდა იქ, ისევე როგორც დღეს არ დადიან მეუ-ში (იხილეთ ფოტო ლოტიშის მსახურებიდან).
დანგრეული კიევ-პეჩერის ლავრა. ფოტო: segodnya.ua
თუ ღმერთი მაინც დაუშვებს ეკლესიის სრულ განდევნას ლავრიდან, მაშინ შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ იქ მრავალი საერო ინსტიტუტი დაარსდება. თუმცა არა იმ ფაქტის გარეშე, რომ ზოგიერთი შენობა გადაეცემა აბრაამ ლოტიშს და რამდენიმე მეუ-ს. ა.ტკაჩენკომ ამ შესაძლებლობაზე ისაუბრა, როდესაც ის კულტურის მინისტრი იყო. მაგრამ ყველასთვის ნათელია, რომ მეუ-ს არც პერსონალი ჰყავს და არც ფინანსური შესაძლებლობა, რომ ლავრა იმ მდგომარეობაშიც კი შეინარჩუნოს, რომელშიც ის უმე-მ მოიყვანა, რომ აღარაფერი ვთქვათ შემდგომ აღდგენაზე. საერო ინსტიტუტები სათანადოდ იზრუნებენ უკრაინელი ხალხის რელიგიურ სალოცავზე? კითხვა რიტორიკულია. მე-20 საუკუნეში ასეთი ზრუნვის შედეგები აშკარაა.
შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ საბოლოო ჯამში ლავრას იგივე მდგომარეობა შეექმნება, როგორამდეც ის ბოლშევიკებმა მიიყვანეს და საიდანაც ის ბერებმა და მორწმუნეებმა აღადგინეს. ბოლო ჯერზე იქ ეკლესიის აღორძინებას 60 წელი დასჭირდა. ჩვენ არ ვიცით რამდენს დაუშვებს ღმერთი ამჯერად. მაგრამ ეჭვი არ გვეპარება, რომ ძმები და ღვთისნიერი ხალხი კვლავ დაუბრკოლებლად ილოცებს ლავრაში.