ვატიკანში თავს იმართლებენ პაპის განცხადებების გამო „რუსეთის სიდიადეზე“
ვატიკანის პრეს-დარბაზის დირექტორი მატეო ბრუნი ცდილობდა აეხსნა რომის პაპ ფრანცისკეს სიტყვები, რომელმაც რუსულენოვანი კათოლიკე ახალგაზრდების შეხვედრის მონაწილეებთან ტელეკონფერენციის დროს აღნიშნა "დედა რუსეთის სიდიადე". როგორც vaticannews.va იტყობინება, ჟურნალისტების კითხვებზე პასუხის გაცემისას ბრუნიმ განაცხადა, რომ პაპი „მიზნად არ ისახავდა იმპერიალისტური ლოგიკის ქებას“, ისევე როგორც ნახსენები იმპერატორების - პეტრე I-სა და ეკატერინე II-ს ქებას.
მისალმების სიტყვებში, რომელიც რამდენიმე დღის წინ სპონტანურად წარმოთქვა ზოგიერთ ახალგაზრდა რუს კათოლიკესთან საუბრისას, კონტექსტიდან ნათლად ჩანს, რომ პაპს სურდა ახალგაზრდების წახალისება, შეენარჩუნონ და ხელი შეუწყონ იმას, რაც პოზიტიურია დიდ რუსულ კულტურაში. ის, რა თქმა უნდა, არ აპირებდა იმპერიალისტური ლოგიკისა და მმართველების ქება-დიდებას, რომლებიც მან ახსენა, როცა მიუთითა ზოგიერთ შესაბამის ისტორიულ პერიოდზე“, - თქვა ვატიკანის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ახალგაზრდა რუს კათოლიკეებთან ონლაინ შეხვედრისას, რმე-ის ხელმძღვანელმა მათ უწოდა "დიდი დედა რუსეთის მემკვიდრეები - განმანათლებლური იმპერია, დიდი კულტურისა და დიდი კაცობრიობის ქვეყანა". რომის პაპმა მოუწოდა "არასოდეს დაივიწყოთ ეს მემკვიდრეობა" და არ მიატოვოთ იგი.
უბკე-ის ხელმძღვანელმა სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ უნიტები ვატიკანისგან განმარტებას ელოდებიან ამ განცხადებებთან დაკავშირებით.