უკრაინელი ეპისკოპოსი უძღვებოდა ესპანეთში უმე-ის სადღესასწაულო ლიტურგიას
2023 წლის 28 აგვისტოს, უმე-ს საზღვარგარეთ არსებული სამრევლოს ხელმძღვანელმა, ბოიარსკის ეპისკოპოსმა ბენიამინმა, საღმრთო ლიტურგია აღავლინა ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულზე, ქალაქ მარბელში (ესპანეთი). ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის დეპარტამენტი.
ეპისკოპოსს ემსახურებოდნენ მღვდელი იგორ ბუდნიკი და მღვდელი სერგი გორბაჩოვი. ლიტურგიის მონაწილეებმა საზეიმო ლოცვა აღავლინეს უკრაინაში მშვიდობისა და უკრაინელი ჯარისკაცებისთვის.
მეუფემ მორწმუნეებს ქადაგებით მიმართა. ისაუბრა ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მიძინების მოვლენის მნიშვნელობაზე მართლმადიდებელ ქრისტიანთა ცხოვრებაში.
წირვის დასრულების შემდეგ სასულიერო პირებმა ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე მცირეწლოვანი მრევლისთვის პარაკლისი აღასრულეს.
ეპისკოპოსმა ბენიამინმა მრევლს დღესასწაული მიულოცა და მღვდელმსახურებს ღვთის შეწევნა უსურვა სამღვდელო მსახურებაში, მრევლს კი ძალა და ღვთის წყალობა უსურვა რთულ ემიგრაციაში. ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ მორწმუნეებმა თავიანთი ტაძარი დიდი სიყვარულითა და გემოვნებით მორთეს.
წირვის დასრულების შემდეგ სასულიერო პირებმა და მრევლმა, ტრადიციული უკრაინული კერძებით, სადღესასწაულო ტრაპეზი გამართეს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 5 აგვისტოს, პარიზის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლმა, პოჩაევის ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაული პირველად აღნიშნა.