რუსეთის შესახებ პაპის სიტყვების ასახსნელად ლიტვამ პაპის ნუნცია დაიბარა
ლიტვის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გამოიძახა ბალტიისპირეთის ქვეყნების სამოციქულო ნუნცია, არქიეპისკოპოსი პეტარ რაიჩი, რათა განემარტა პაპის განცხადება დიდი რუსეთის შესახებ, იუწყება LRT.
„საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მიიწვია სამოციქულო ნუნცი, არქიეპისკოპოსი პეტარ რაიჩი სექტემბრის დასაწყისში, როდესაც ის შვებულებიდან დაბრუნდება“, - თქვა საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა პაულინა ლევიკიტმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ახალგაზრდა რუს კათოლიკეებთან ონლაინ შეხვედრისას რკე-ის ხელმძღვანელმა მათ უწოდა "დიდი დედა რუსეთის მემკვიდრეები - განმანათლებლური იმპერია, დიდი კულტურისა და დიდი კაცობრიობის ქვეყანა". რომის პაპმა მოუწოდა "არასოდეს დაივიწყოთ ეს მემკვიდრეობა" და არ მიატოვოთ იგი.
უბკე-ის ხელმძღვანელმა სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ უნიტები ვატიკანისგან განმარტებას ელოდებიან ამ განცხადებებთან დაკავშირებით.