პატრიარქი ბართლომე: ომში 100 ათასი უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა
2023 წლის 1 სექტემბერს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ 100 000 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა რუსეთთან ომში, იტყობინება ვებგვერდი fosfanariou.gr.
ეპიფანე დუმენკოსადმი მიმართულ სიტყვაში პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომზე მიუთითა, რომ „თითქმის ორი წელია, რაც ტრაგედიის მომსწრენი ვართ“.
„არა მხოლოდ ორ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის ურთიერთობაში, არამედ ევროპის ცენტრშიც ყოველდღიურად ვხედავთ სისხლისღვრას. ას ორმოცდაათი ათასი, შეიძლება ორასი ათასი რუსი ჯარისკაცი დაიღუპა ამ ომში, დაახლოებით ასი ათასი უკრაინელი ჯარისკაცი და უთვალავი მშვიდობიანი მოქალაქე“, - განაცხადა ფანარის ხელმძღვანელმა.