რომის პაპმა, ბუდისტებმა და რმე-ს მღვდელმა ულან-ბატორში ეკუმენური შეხვედრა გამართეს
2023 წლის 3 სექტემბერს, მონღოლეთის დედაქალაქში, ულან-ბატორში გაიმართა რომის პაპის ეკუმენური შეხვედრა ქვეყნის სხვადასხვა რელიგიის წარმომადგენლებთან, იუწყება ვებგვერდი vaticannews.va.
შეხვედრის დროს რომის პაპმა განაცხადა, რომ „დახურულობა, დაკისრება, ფუნდამენტალიზმი და იდეოლოგიური იძულება ანადგურებს ძმობას, აძლიერებს დაძაბულობას და ძირს უთხრის მშვიდობას“.
მისი თქმით, „სიბრძნის მემკვიდრეობის გაზიარებით რელიგიები მოწოდებულნი არიან დაიცვან ადამიანი მოგების და კეთილდღეობისკენ სწრაფვისგან და უნდა შესთავაზონ სამყაროს ჰარმონია, რომლის მოცემა მხოლოდ მიწიერი განზომილებისკენ მიმართულ ტექნოლოგიურ პროგრესს არ შეუძლია. ”
რომის პაპმა თქვა, რომ მონღოლეთი „ინახავს და შეუძლია მსოფლიოს შესთავაზოს სიბრძნის დიდი მემკვიდრეობა: ტრადიციების, უხუცესებისა და წინაპრების პატივისცემა, საერთო სახლის მოვლა, დუმილისა და შინაგანი ცხოვრების ღირებულება, ეკონომიურობა და სტუმართმოყვარეობა, სოლიდარობა, სიმარტივე და გარკვეული ეგზისტენციალური პრაგმატიზმი, რომელიც მიზნად ისახავს ადამიანისა და საზოგადოების კეთილდღეობას“.
პონტიფიკოსმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა: „ჩვენმა საქციელმა პრაქტიკაში უნდა დაადასტუროს ის სწავლება, რომელსაც ვასწავლით“. შემდეგ, ამბობს ის, „არ იქნება აღრევა რწმენასა და ძალადობას, სიწმინდესა და დაკისრებას, სულიერებასა და სექტანტობას შორის. ყოველი რელიგიური დაწესებულება მოვალეა პატივი სცეს სხვის სინდისს და მიზნად დაისახოს საერთო სიკეთისკენ სწრაფვა“.
მისი თქმით კათოლიკურ ეკლესიას „სურვილი აქვს კულტურული, ეკუმენური და რელიგიათაშორისი დიალოგის გზას დაადგეს“.
რკე, აცხადებს რომის პაპი, "თავის მემკვიდრეობას სთავაზობს ყველა ადამიანს და ყველა კულტურას, ყურადღებიანი სხვა რელიგიური ტრადიციების მიმართ".
„დიალოგი არ ეწინააღმდეგება ევანგელიზმს: ის არ აერთიანებს განსხვავებებს, მაგრამ ეხმარება მათი ორიგინალურობის გაგებაში და შენარჩუნებაში, რაც მათ საშუალებას აძლევს გახდნენ ორმხრივად ძვირფასი“, - თქვა პაპმა.
სიტყვის დასასრულს რომის პაპმა ფრანცისკემ ისურვა, რომ სხვა რელიგიების წარმომადგენლების ლოცვამ, „რომელსაც ჩვენ ზეცას შევღაღადებთ და ძმობამ, რომლითაც ჩვენ დედამიწაზე ვცხოვრობთ, იმედი ჩასახოს“.
მან ასევე ისურვა, რომ ეს ლოცვები ყოფილიყოს „ჩვენი სულიერების უბრალო და საიმედო მტკიცებულება, რომ ჩვენ ერთად ვივლით“.
ტრადიციული მონღოლური რელიგიების წარმომადგენლების გარდა, შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ულან-ბატორის რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთადერთი ეკლესიის წინამძღვარი, ანტონ გუსევი და სხვა ქრისტიანული კონფესიების წარმომადგენლები.
მანამდე მჟკ-მ გამოაქვეყნა პატრიარქ ბართლომეს განცხადება, რომ ფანარი ხელს უწყობს დიალოგს ქრისტიანობას, იუდაიზმსა და ისლამს შორის.